| Razvy12 a întrebat:

Dupa cat timp de sala se vad rezultatele? da fara proteine, sterozi etc? ijn special la piept si brate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RagingZeus a răspuns:

Acum depinde si de fizicul tau, daca ai un brat de 15-20 cm diametru (mic) atunci sa nu te astepti ca vei ajunge la mai mult de 30-35, pentru simplul fapt ca nu are unde sa se puna.

Rezultatele incep sa se vada din primele luni oricum, daca tragi tare si nu te prostesti in rest; prin asta ma refer sa nu te duci la sala pierzi timpul sau abia faci si dupa aia mananci un sandwich. Daca iti vezi de treaba la sala, atunci ar trebui sa se vada rezultatele din primele luni.

Sper ca ti-am fost de folos, mult succes cu sala si cu formarea musculaturii corpului.

| Razvy12 explică (pentru RagingZeus):

Mersi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Razvy12):

Esti un idiot care habar n-are ce sunt proteinele.

proteine = carne, branza, peste, oua, lactate, suplimente.

Fara proteine o sa tragi ani de zile si o sa arati LA FEL sau o sa ai progrese mediocre.

Probabil esti genul care vrea sa puna muschi cu 3 mese pe zi.

Pentru cultura ta generala de copil mic paralel cu sportul : alimentatia este de 3 ori mai importanta decat antrenamentul.

6 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Depinde de tipul de corp care il ai daca esti endomorf iti este destul de usor.Crede-ma cu unele proteine se vad in 2-3 luni asa ca nu te astepta fara sa ai rezultate peste noapte.Si daca iei proteine pentru masa musculara nu sunt nocive, sa iei steroizi e nasol.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

Fara proteine NICIODATA, cu ce vrei sa creasca muschii, cu aer?

ai habar ce sunt proteinele macar?

| johnstone a răspuns:

Evident ...numai sfaturi de la persoane neavizate. Pentru a vedea rezultate inseamna sa combini inteligent un plan nutritional cu antrenamente de greutati si cardiovasculare. Rezultatele difera in functie de varsta (o persoana de 20 ani are o cantitate mai mai de testosteron deci are un stimulent mai mare atat androgenic cat si anabolic), sex, tipul somatic (endomorf, ectomorg, mezomorf). Daca ar fi sa fac o clasificare a importantei factorilor pe primul loc ar fi alimentatia, pe locul doi ar fi genetica iar pe locul trei ar fi tipul exercitiului. Sa te antrenezi fara suplimente cum ar fi: concetrat proteic, crom, zinc, magnesiu, dextroza este ineficient. Imediat dupa antrenament corpul trebuie sa-si refaca nivelul de energie (altfel descompune tesutul muscular pentru a sustine activitatea fizica) si atunci este ideal un shake care sa contina concetrat proteic dar si un carbohidrat cu asimilare rapida (gen Dextroza). Degeaba mananci o friptura de porc dupa antrenament deoarece corpul are nevoie de cel putin 3 ore pentru a o descompune si va intra in stare catabolica. Sunt prea multe de zis pe acest subiect ...va rog incepeti prin a nu solicita sfaturi de la persoane care nu sunt in cauza sa va indrume intr-o directie buna. Toate cele bune!