| Daniel09857 a întrebat:

Dacă am luat azi noapte o aspirina și azi dimineața încă una, pot exista reacții adverse dacă seara merg la o petrecere și consum alcool? Din câte stiu nu e antibiotic aspirina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu există incompatibilitate între alcool și acidul acetilsalicilic.

| minrest a răspuns:

Poti avea o aciditate gastrica foarte mare, care la randul ei ti-ar dauna doar daca ai deja probleme la stomac; gastrita sau reflux gastro-esofagian. Manaca ceva inainte care panseaza bine stomacul.

| Quassaar a răspuns:

Aspirina este buna după beție, nu înaintelaughing

| Daniel09857 explică (pentru Quassaar):

laughing Cine a spus ca va fi o noapte de beție? E vorba de 2 maxim 3 beri, mai degrabă 2 beri și gata

| MadalinG99 a răspuns:

Sa nu consumi alcool intr-o cantitate exagerata. Incearca astazi sa mananci mai binr putin.

| SkyWaves a răspuns:

Ei bine chiar iti recomand sa nu bei alchool deoarece nu o sa isi mai faca efectul si o sa ai o mare ameteala

| ȘEMaria a răspuns:

Nu are nimic. ai luat dimineata si sunt mai mult de 8 ore asa ca nu afecteaza la nimic. din cate stiu eu te mai ajuta sa nu ti se urce asa repede la cap alcoolul