| RAY a întrebat:

Dupa ce am fost la oftamolog am aflat ca am astigmatism la ambii ochii si mi-au spus sa port ochelarii, doar ca si cand mi-a facut un test sa vada daca cu ei vad mai bine eu tot nu vedeam, de multe ori ghiceam litera, intrebarea mea e ce sa fac? sa-i cumpar? niciodata n-am purtat ochelarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daca nu vedeai nici cu lentilele lor nu are rost sa iti faci. Du-te la control in alta parte, zi-le si ce ti-au spus aici, si sa probeze pana vezi bine. Dupa asta iti faci ochelari.

| Madesz a răspuns:

Pentru astigmatism îți trebuie lentile cilindrice. Ti-a dat din alea?