| anonim_4396 a întrebat:

Daca am astigmatism tot timpul trebuie sa port ochelarii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Din pacate da. sad

Astigmatismul afecteaza atat vederea la distanta cat si cea la apropiere, deci, teoretic trebuie purtati permanent.

Acum practic, depinde de dioptrii. Daca nu sunt foarte mari nu cred ca eu un capat de tara daca ii mai dai jos.

| Azµre a răspuns:

Toată lumea are astigmatism din naștere depinde cât de acentuat este și tot odată dacă nu cumva este însoțit de miopie mică?

| hinatakaname a răspuns:

De fapt, nu toata lumea are astigmatism din nastere. Atunci era un lucru normal si nu ii dadeam nume.straight face

Depinde de ce iti spune doctorul, dar eu am astigmatism la ochiul stang si mi-a scazut (dioptriile insa a crescut...). Port ochelarii tot timpul, insa am o colega care are aceleasi probleme ca mine si nu poarta ochelarii. Nu a avut nici o schimbare la astigmatism, dar i-au crescut dioptriile.

Alege-ti o pereche de ochelari care iti stau bine si asculta de oftalmolog.happy