| collapse2001 a întrebat:

Este normal sa vad dublu daca strang din ochi? Si inca o intrebare, eu acum cateva luni, am fost la oftamolog sa imi fac un control, am avut dioptria -0.25 parca, si mi-au spus ca am astigmatism. Mi-au dat niste ochelari pentru laptop ( dar nu i-am purtat) Chestia este ca dupa o pauza lunga de laptop ( pentru un timp, priveam intr-un ecran max 20 min pe zi) am inceput sa stau iar ca inainte, ore intregi, foarte multe ore. Astazi, dupa 3 ore de somn ( atat am dormit) la tic a fost pus cu video-proiectorul un text, eu eram la mijlocul clasei, deci nu eram departe de text! Nu vedeam bine pur si simplu, vedeam clar cand citeam un cuvant doua, dar dupa aceea cand incercam sa citesc textul, in cateva momente incepeam sa vad in ceata, si trebuia sa clipesc ca sa vad din nou clar, ca dupa 2 secunde sa vad iar in ceata. Mi-au crescut dioptriile? Am fost si cu un an in urma iar doctorul mi-a spus ca pana la 40 de ani n-o sa port ochelari. Plus, ca atunci cand clipeam sau strangeam din ochi vedeam dublu. Si deseori, cand ma uit la ceva luminos sau in telefon de JOS ( Doar de jos) vad dublu lumina sau textul. Ce parere aveti? De la oboseala? Chestia este ca am observat de vreo saptamana si pare sa ramana asa... In plus, la tic cand am incercat sa privesc cu cate un ochi, cu dreptul vedeam putin mai slab decat cel stang, dar cu ambii vedeam bine ( pentru 2-3 momente dupa aceea ceata) Eu am avut si alte probleme mai grave, mi s-a facut un examen de camp vizual + RMN, pentru ca mi se deformeaza obiectele, vad randurile stramb, mi se pare ca obiectele se misca, daca intorc capul brusc intr-o anumita pozitie, cu viteza cu care intorc capul atat de repede se misca si obiectele dupa mine, + o lipsa de echilibru si multe altele, dar acele simptome cred ca vin de la o alta problema. Pentru ca prezint si haluciantii ( mi se pare ca vad oameni pe strada, mi se pare ca cineva vine la mine la usa, la parinti ma refer, dar ma sperii, noaptea aud voci si uneori ma trezesc din somn, dar din nou, vocile parintilor, celor cunoscuti, nu prea are legatura cu schizofrenia, doar la prima vedere)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Stiam ca tot de tine este vorba. Intelege odată ca in schizofrenie creierul este prăjit de la droguri sau lezat in urma unor traumatisme. Nu asa usor intră creier in psihoză. Tu strângi din ochi si iti incordezi mușchii oculari,care obosiți fiind, ajung sa lucreze ineficient(ca in astigmatism, cand vezi neclar). "Vocile" tale sunt gânduri. Toată lumea are gânduri. Diferenta intre lume si schizofrenici e că cei din urmă vorbesc cu ele cu voce tare. Noi doar ne amintim ce ne zic oamenii dar nu avem impresia ca vorbim prin telepatie sau nu ajungem sa le răspundem cu voce dacă sunt la noi in gand. Cat despre faptul că ti se pare ca vezi oameni...ti se pare. Deci stii asta. Problema era dacă ii vedeai in permanenta, nu pentru o clipă, două...de "mi se pare". Erai sigur ca este real ce vezi si începeai sa interacționezi cu ei. Eu zic sa te odihnești si sa ti vezi de temele de la scoala,de o iubita, de niste conversații normale cu cei de varsta ta. Si ceilalti au dureri, boli, simptome ciudate sau obositoare dar le sesizează cand e ceva serios, Nu pentru ca stau ei sa se gândească la ce se mai intampla cu corpul si mintea lor. Ocupațiile astea nu te duc nicaieri.