| Nume6 a întrebat:

Dupa ce primesti o transfuzie de sange, sangele pe care l-ai primit ramane in organism mereu sau organismul si-l poate crea singur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In organism exista o anumita cantitate de sange. Daca aceasta scade sub un anumit nivel, organismul moare sau vor fi alte probleme grave. Prin transfuzie se intelege completarea acelei cantitati de sange care lipseste. Cu grupa sanguina compatibila. De ce crezi ca la donare se iau doar 400 mililitri de sange si revii dupa o luna sau mai mult daca mai donezi? Pentru ca fiind cantitate mica se regenereaza in timp.

| Nume6 explică (pentru darrio2007):

Eu ma refeream la organismul tau dupa ce primeste sange..la cat timp acest sange "străin" iti dispare din corp

| darrio2007 a răspuns (pentru Nume6):

Nu cred ca dispare. Ai pus o intrebare care chiar dă de gandit.

| alina2k18 a răspuns:

In general primesti componente sanguine- eritrocite [celulele rosii], trombocite, plasma.
Sangele total este transfuzat mai rar - > pacientii cu hemoragii f mari care au suferit accidente sau au hemoragii interne sau au pierdut f mult sange in urma unei operatii.
Deci in concluzie, un corp sanatos isi creeaza singur dupa aceea.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nuuuuu, vine vampiru' si il suge

evident ca ramane!
chiar asta e un lucru pentru care detest serios idea de martorii lui Iehova, care nu accepta transfuzie, ORICE AR FI, pentru ca o vaca imbecila acum 100 si ceva de ani (nu, NU Iehova, ca ala nu a auzit de transfuzie acum 2mii de ani) din neamu' lor de balalai a decis ca transfuzia si bautul de sange sunt acelasi lucru (baut de sange e oroare la ei), bautul NU e deloc acelasi lucru, atunci digerezi sangele deci numai nutrientii din sangele baut ajung in sangele tau, DEPARTE de integrezi direct respectivul sange cum e la transfuzie

revenind, uita-te la jumatatea plina a paharului, dupa 7 ani toate celulele din corpul uman sunt inlocuite in mod natural, deci si sangele ala tongue

| Nume6 explică (pentru Zuzu1991):

Doar abia dupa 7 ani? de ce dupa atata timp?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Nume6):

Asta e biologia, nu am inventat eu asta tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sângele suferă schimbări în mod constant... Respirație, digestie, secreție de hormoni...etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramane ca doar unde sa se duca.
Organismul isi creeaza in general singur sangele, dar primesti transfuzie cand sangele tau e "bolnav" si ai nevoie de un sange curat sau cand ai suferit vreo hemoragie grava si corpul nu are cum sa creeze atat de mult sange intr-un timp scurt.