| UnderLife a întrebat:

Dupa ce te-ai lasat de fumat in cat timp se curata/isi revin plamanii? Sunt sanse sa dispara gudronul, nicotina si monoxidul de carbon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se considera ca timpul necesar este cel in care ai fumat daca ai fumat sub 10 tigari/zi si dublu daca ai fumat un pachet pe zi. daca, sa zicem, ai fumat 5 ani cate 10 tigari pe zi, plamanii se vor curata in 5 ani. Insa daca ai fumat 5 ani cate 20 de tigari pe zi, plamanii se vor curata in 10 ani.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

◕ Substantele toxice din tigari persista in plamanii tai 12 luni dupa ce ai renuntat la acest viciu.