| Hexcore a întrebat:

Dupa consumarea antibioticului Azitrox(un antibiotic pentru acnee) este in regula sa consum bauturi alcoolice cum ar fi bere sau sampanie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se consuma deloc alcool pe perioada tratamentului cu azitromicina. Intre antibiotic si alcool trebuie sa treaca minim 48 de ore (adica nu bei 48 de ore dupa ultima pastila si nu iei o pastila 48 de ore dupa ultima ingestie de alcool). Tratamentul cu azitromicina nu se intrerupe, asadar nu poti consuma alcool in timp ce il iei, ci doar inainte de a incepe tratamentul sau dupa ce l-ai terminat

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu e voie să combini antibioticele cu alcoolul.

| ziftode a răspuns:

Raspunsul general e ca NU
totusi
citeste cu foarte multa atentie tot prospectul fiecarui medicament pe care il iei, nu numai al antibioticului
apoi cauta pe google numele fiecarui medicament urmat de "alcool"

de exemplu, stiu ca Augmentin care e un antibiotic merge cu alcoolul:
https://www.drugs.com/......30759.html

| asuari a răspuns:

Nu este bine.