| BruneTTe a întrebat:

Am fost la dermatolog si mi-a spus sa iau Azitrox [pentru acnee], sa iau 3 zile, apoi 10 zile pauza si tot asa 4 cicluri. Deci mi-am cumparat 12 pastile. Tipa de la Sensiblu m-a intrebat mirata daca mi-a recomandat si ceva pentru flora intestinala si i-am spus ca nu. Mi-a spus ca din cauza prea multor antibiotice pot face candida si mi-a recomandat Refflor. L-am cumparat. Este ok sa-l iau? [mi-a spus sa-l iau cu 30 de minute inainte sau dupa antibiotic].
Afecteaza cu ceva actiunea antibioticului? Ii reduce efectul? Ca in niciun caz nu vreau asta. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este adevarat ca antibioticele luate pe termen lung afecteaza flora intestinala si este recomandat ca in astfel de cazuri sa se administreze si probiotice (cum este si Refflor). Nu afecteaza actiunea antibioticului.
http://www.i-medic.ro/articole/iaurtul-un-aliat-natural-tratarea-candidozei

Răspuns utilizator avertizat
| doctoressa a răspuns (pentru ElDerp):

Ma contrazici in necunostinta de cauza.

| katy a răspuns:

Sa tii minte ca medicii in general fac prostia ca atunci cand dau un tratament cu antibiotic nu spune pacientului ca are nevoie si de un complex de vitamine. farmacista ti-a dat ce avea ea mai scump probabil, data viitoare sa-ti iei niste ranitidina este mai ieftina. efectul antibioticului nu il reduce insa previne aparitia candidei

| 愛LeEu愛 a răspuns:

Tipa a zis asa ca sa scoata bani laughing
Nu afecteaza!
funda.

| ColaCola a răspuns:

DA,este foarte bine.EU am bagat antibiotice in mine si am facut candidoza si nu sunt singura persoana de acest fel.
Cand am fost la ginecolog doctorul m-a intrebat daca am luat antibiotice in ultima vreme si i-am spus ca da si ii venea sa injure pentru ca doctorul de familie nu a stiut sa-mi de-a si un probiotic.
Nu e adevarat ca fata de la Sensiblu a vrut sa isi vanda marfa, ti=a facut chiar un mare bine.

| anvis a răspuns:

Eu zic sa nu iei nici Azitrox, nici Refflor, chiar daca le-ai cumparat. Medicamentele alopate trateaza efectul, nu cauza. In plus, au efecte secundare(de obicei, la rinichi). Ce varsta ai? Ar trebui sa afli cauza aparitiei acneei. Incearca metode naturiste sau homeopate. Nu au efecte secundare.