| Culturism69 a întrebat:

Dupa cum am mentionat intr-un topic trecut, am acnee full pe spate. In fine, astazi mi-am cumparat argila si am de gand sa ma dau cu ea pe spate in seara asta.
A zis vanzatoarea sa o folosesc doar de 2 ori pe saptamana.
Asa e sau pot de mai multe ori?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Un tratament deramatologic ar fi mult mai eficient. Medicul poate prescrie lotiuni topice (cu uz local) de peroxid de benzoil chiar si in cazuri moderate sau severe de acnee. Antibioticele administrate pe cale orala pot fi folosite, de asemenea, in tratamentul acneei. Este posibil ca tratamentul sa fie constituit atat in lotiuni cat si in antibiotice orale. Aceasta combinatie este mai eficienta comparativ cu monoterapia (folosirea unui singur medicament sau crema). De asemenea, aceasta combinatie scade riscul de a dezvolta rezistenta la antibiotice.
In cazul nodulilor - leziuni de consistenta crescuta, inflamate si dureroase - medicul recomanda ca tratament de prima intentie o crema sau o lotiune topica pe baza de vitamina A (crema sau lotiune retinoida). In aceste cazuri este recomandata si o crema care contine antibiotice sau antibiotice pe cale orala. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/acneea

| Culturism69 explică (pentru doctoressa):

Am fost la dermatolog, mi-a dat Zynerit, l-am folosit 2 luni, nu am avut niciun rezultat. Mi-a dat si niste pastile din drojdie. La fel, niciun rezultat si acum ma gandeam sa incerc argila asta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Poti si de mai multe ori, dar este ca si cum ai arunca-o pe geam. Daca o folosesti mai des nu o sa aiba un efect mai puternic. De doua ori pe saptamana este ok. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Foloseste tinctura de propolis pe fiecare cosulet.
Te pup!

| Cristina27061999 a răspuns:

De 2 sau cel mult 3 ori pe saptamana este recomandat

| CatalinPTM a răspuns:

Daca nu trece nici asa, mergi la un dermatolog happy

| Culturism69 explică (pentru CatalinPTM):

Am fost, uita-te la reply-ul de mai sus.