| RB26DETT a întrebat:

Salutari, de ceva vreme tot am probleme cu sistemul digestiv, de multe ori am senzatia de plin cu toate ca mananc putin sau normal, am stari ca si cum as fi prea plin si as fi gata sa dau afara cu toate ca in 5-10 minute incep sa se indrepte lucrurile si nu mai am probleme.
Saptamana asta am fost si deranjat la burta asa ca am mancat doar mancaruri usor de digerat si care ajuta la remedierea problemei, am luat si un furazolidon, avand grija sa nu consum alimente nerecomandate pentru acest medicament insa starea asta a mea ma cam pune pe ganduri, de aproape o luna de cand am inceput sa am probleme de genul asta am renuntat total la alcool, dulciuri, sucuri (inainte consumam cappy pulpy, in fiecare saptamana imi cumparam cate 1-2 sticle la 1.5 sau nu stiu exact cat are sticla mare), tot acum o luna cand am baut o bere nu m-am simtit prea bine, abia am reusit s-o termin.
As dori sa stiu daca problemele sunt de la ficat (si presupun ca de acolo sunt) si cum as putea sa ma 'repar', daca se poate sa ma ajutati prin recomandarea unor medicamente sau o dieta, ce sa consum si ce sa nu consum, deja nu mai mananc prostii, nu beau cafea, sucuri, bauturi alcoolice, am redus considerabil mancarurile prajite.
Ajutor!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CristiOlteanu a răspuns:

De ce nu consulti parere unui medic? De ce ne intrebi pe noi? Ori vrei sa mori si nu stii cum? Vei primi zeci de sfaturi diferite! Dar un verdict sigur il va da medicul! Du-te la stat sau privat unde vrei dar du-te!