| Cap0ne a întrebat:

Dupa operatia de scoatere a polipilor si amigdalelor, e posibil sa ti se modifice/schimbe vocea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred. Amigdalele sunt in partea superioara a gatului si nu afecteaza corzile vocale. Oricum este bine sa nu le scoti fiindca este expusa inima. Ele sunt un fel de scut pentru inima. Daca ai probleme cu ele folosete petrol lampant cu lingura de sare pentru o gargara. 2-3 seri si poti scapa de necazuri. Polipii nici atat nu afecteaza vocea dar este recomandat sa-i scoti pentru ca afecteaza buna functionare a plamanilor.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Temporar.

| beebyy a răspuns:

Sora mea s-a operat de polipi si amigdale, ti se modifica doar la inceput pana se vindeca si dupa aceea revine la normal.