| IBlockBusterTerrier a întrebat:

Dupa operatie de pancreatita ce regim trebuie sa mai tin? Am voie sa mananc sarat, dulce, grasimi, prajit, fiert etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mananci putin sarat, foarte putine dulciuri si nu concentrate (adica poti manca fructe, compoturi facute in casa cu putin zahar sau prajituri de casa fara crema). Trebuie sa reduci la minim cantitatea de grasimi: numai carne slaba (piept de pui, peste slab sau carne de vita slaba), mancarea gatita fara ulei sau untura. Nu ai voie unt, telemea, ci numai branza de vaci proaspeta, iaurturi si lapte degresat. Nimic prajit, totul fiert sau inabusit. Un ou fiert tare pe saptamana. Nu ai voie sub nici o forma: carne de porc, peste gras, pui gras, tocatura, mezeluri, conserve din comert.

1 răspuns:
| Baton a răspuns:

Cred ca ai fost la medic degeaba sau nu ai fost deloc.
daca nu ai fost la el atunci iti recomand sa mergi rapid la el poentru ati prescrie un regim special pentru asta daca este necesar, daca nu vei avea nevoie sa manaci ce vrei
daca ai fost la el degeaba poti sa mai mergi inca odata la el cu mai multa atentie vei obtine informatiile necesare