| Chifla2010 a întrebat:

Lista de mancaruri sanatose / nesanatoare pentru regimul la ficat! Tin regim la ficat si ma gandesc ca voi ma puteti ajuta cam ce ar fi bine sa mananc si ce nu ar fi bine... Am o lista din care unele lucruri le-am mancat, dar nu sunt sigur daca ele sunt bune pentru mine.
Crenvusti de pui (fierti)
Dulceata ( prune, cireste, visine etc. )
Pui la cuptor
Supa de galuste ( In galuste a fost adaugat 1 ou, care desigur a fiert odata cu supa )
Lapte dulce
Castraveti si rosi ( am auzit ca fac suc gastric )
Mustar ( la crenvusti )
Folosesc putina sare in mancaruri
Pepene - nu cred ca are nicio treaba, si nici porumbul fiert... e fructele si legumele nu cred ca au treaba cu regimul. Dar daca stiti vreun fruc sau leguma interzisa sa imi spuneti va rog.
Gem
Biscuiti
Inghetata
Cateodata dulciuri...
1 punga de cipsuri... odata la luna? sau poate chiar mai rar!

Mentionez : Tin regim pentru ficat, sufar de hepatita reactiva... asa scria pe fisa de externare din spital si mai scria Recomandari : Nu consumati grasimi, afumaturi, conserve, condimente... Din lista de mai sus va rog sa imi spuneti daca ceva nu am voie sa mananc. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Pai, din ce ai spus tu, nu cred ca cremvustii fac bine, se baga tot felul de prostii in ei, si pentru gust, si conservanti, etc. Iar la pui, daca manci carne de pui, sa iei pielita jos, este ca si "concentratul de colesterol" si ficatul tau nu are nevoie de asa ceva. Incearca sa nu consumi, cum zice, grasimi, condimente artificiale, conserve (si mezeluri intra tot aici) iar in loc de zahar si dulciuri sa manci miere si fructe uscate. Daca consumi gem din comert, uita-te pe eticheta sa nu contina E-uri, altceva in afara de pectina, care este o fibra vegetala si ajuta digestia. Ai grija la condimentele naturale, ceapa, usturoi, piper, boia iute, in ce cantitate poti sa le consumi, trebuie sa gasesti despre asta mai multe informatii pe net, alte condimente precum coriandru, chimen, marar, cimbru nu cred ca sunt grele pentru ficat, dar nu le folosi pana nu stii sigur ca nu sunt rele.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este in regula atata timp cat respecti recomandarile facute la iesirea din spital, lista este buna. Toate legumele si fructele sunt bune si nu numai pentru ficat. Si eu tin un regim, tot pentru ficat, dar nu asa strict ca tine, totul este sa nu faci excese de nici un fel. Sanatate si numai bine!

| katala a răspuns:

Parerea mea este sa renunti la crenvursti si la cipsuri; sunt produse care contin suficiente E-uri care fac ficatul sa munceasca mai mult, ori ficatul tau are nevoie sa se odihneasca pentru a se reface! Mustarul face parte din categoria condimente, asa ca renunta. In rest e OK, poti sa mai consumi carne de vita sau pui pe gratar, la cuptor sau fiarta; fara prajeli, sub nici o forma. Multa sanatate!

| INNA_7716 a răspuns:

Eu zic fructele ca sunt sanatoase

| GaBByzZuuuuuu a răspuns:

Buna si eu tin regim ca am avut hepatita si eu consum aproximativ ce consumi tu eu zic ca este destul de bine ce consumi renunta la cipsuri, mustar si inghetata.