| Neluuu a întrebat:

Dupa purtarea aparatului dentar fix, un an si vreo 3 luni, mai trebuie purtat vreun aparat dentar mobil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dastlast a răspuns:

Am avut si eu si raspunsul este: DA. Altcumva risca sa se strambe dintii la loc. Fie porti un aparat dentar mobil timp de 6 luni, fie iti fac un nou aparat fix in spatele dintilor pe care sa-l porti o vreme, sau in cazul meu, toata viata.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, acela este pentru fixare, se va purta timp de ore (noaptea).
Pa, pa.

| Classy a răspuns:

Pai aparatul dentar fix il porti pana ti se indreapta dantura, si apoi nu mai este nevoie de alt aparat.

| Dastlast a răspuns (pentru Classy):

De unde ai dat raspunsul asta? Din burta? Ai purtat aparat dentar fix cumva? Dintii se pot misca dupa ce dai jos aparatul fix, deci este nevoie de suport pentru a-i stabiliza in pozitia in care raman...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Classy):

Data viitoare abține-te de la astfel de răspunsuri, dacă nu ai cunoștințe în acest domeniu. Se vede clar că nu ai habar, te poți lua de mână cu „EstiBeleaMare1398" și vă puteți duce să studiați despre asta, apoi reveniți și îi spuneți autorului că, ați dat un răspuns de copii mici.

| Classy a răspuns (pentru Dastlast):

Am o prietena care nu a mai purtat dupa ce si-a dat aparatul fix jos! De asta am raspuns.winking

| Dastlast a răspuns (pentru Classy):

Desigur, dar vezi ca e periculos sa dai sfaturi in plan medical fara sa ai cunostinte, poti sa il indrumi fara sa vrei intr-o directie gresita. Pup happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Classy):

Acum nu mai încerca s-o dregi, de unde știi tu că nu a mai purtat nimic? Ai dormit cumva cu ea și i-ai deschis gura în timpul somnului? Dacă nu ești sigură de un răspuns, nu-l mai da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Am și, înca port aparat dentar fix. După terminarea tratamentului va mai trebui să porți un aparat mobil, iar acesta va fi purtat doar noaptea, pentru a nu se mișca dinții. O zi bună, nu asculta toți copiii care nu au habar despre ce vorbesc.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Nu mai e nevoie de altul.

| deny2013 a răspuns:

Da. Daca nu vei purta vei risca sa ti se strambe dintii la loc.

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Eu acuma port aparat mobil.si dupa un an trebuie sa mai port si de ala fix... poate ca trebuie...nu stiu sigur ce sa iti zic tongue

| KeaMcKenley a răspuns:

Nu trebuie sa mai porti aparat dentar mobil. Dupa purtarea aparatului fiz se indreapta dantura complet. Dar totusi ar fi bine sa consulti medicul dentist.