| qwerty1234 a întrebat:

Salut, acum cateva luni doctorul meu stomatolog mi-a spus ca trebuie sa imi pun aparat dentar pentru ca altfel risc ca peste cativa ani buni sa mi se blocheze maxilarul si sa am dureri mari din cauza pozitionarii gresite a dintilor. Intrebarea mea este pentru cei care au sau au avut aparat dentar, trebuie oare sa-mi scoata vreun dinte pentru a-mi monta aparatul dentar?(cu mai multe vreme in urma un alt doctor mi-a spus ca trebuie sa-mi scoata 2/3 dinti din cauza aparatului. Doare montarea/purtarea acelui aparat? Oare cat timp va trebui sa il port si cam cat va costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Da nu are voie sati scoata nici un dinte(ori tii indreapta ori tii scoate sin 2 una)dar montarea poate fi jenanta dar purtarea nu deranjeaza cu nimi, dar sincer sa-ti spun nu stiu cat poate sa coste deoarece aparatul este din argint

| Dan1989P a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa iti scoata nici un dinte! Nu stiu cine ti-a spus asta dar nu este necesar in toate cazurile. O sa ai o senzatie neplacuta cand o sa-ti puna aparatul, dar purtarea lui nu te deranjeaza cu nimic. Din cate stiu, aparatul costa intre 500 si 1000 de roni, dar depinde de medic! Mult noroc!

| Mirunika123 a răspuns:

Draga qwerty1234, Nu-ti fa probleme, nu o sa trebuiasca sa-ti scoata vreun dinte pentru. montare. Da, v-a durea un pic si nu o sa poti vb. 2 zile, dar o sa te acomotezi. O sa il ai 5 ani. AAA, si sa stii ca aparatul dentar nu este facut din argint sau din aur sau din alte metale pretioase, cum ar fi diamant sau bronz. Aparatul costa 600 ron.

| Mirunika123 a răspuns:

Nu o sa iti scoata nici un dinte, o sa coste vre 500 10000 ron. Intre(eu nu mai stiu exact care era suma, am si eu) Prima oara o sa te doara 2 zile, apoi de acomodezi. o sa il porti ca 2- 5 ani. Eu sunt in al 3-lea an. O sa mai faci si niste rotatii, daca e mobil.
Daca da: O sa faci niste rotatii o data la saptamana, o sa il porti tot timpul si cand mananci, il dai jos.
Daca nu: Am auzit ca o sa te doara montarea, o sa mananci cu el si cam atat.
Sper ca te-am ajutat.

| IrinaDelia a răspuns:

Montarea nu te va durea deloc, ai o senzatie de gadilare(mangaiere) iar costul nu stiu ce fel de aparat itit trebuie eu am avut si ma costat in jur de 24-25 de milioane dar date in rate.Si app. de scosul dintiilor, nu iti fa griji nu iti va scoate nici un dinte(dar asta din prop. de 90%, daca ai probleme mai grave la montarea aparatului iti va scoate un dinte max. 2 dar stai linistit ca vei avea anestezie cu un spray). Deci concluzia, nu iti fa griji de dureri sau alte cele!