| anonim_4396 a întrebat:

După sărbătoarea de Paște plănuiesc să-mi fac câteva analize, în special de laborator (urină, sânge, etc). E prima oară când le fac, deoarece până acum am fost sănătoasă tun dar în urma unui tratament pentru hipertensiune mi-au apărut anumite simptome pe care nu le-am avut înainte. Ceea ce nu știu este:
Trebuie ca prima dată să merg la un medic și să-mi recomande el setul de analize?
La ce medic trebuie să mă prezint cu rezultatul analizelor ca să le evalueze?
Ce alte informații/sfaturi îmi mai puteți oferi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Ce noroc are unii sad
Medicul de familie știe ce cuprinde setul uzual și laboratoarele au afișate preturile dacă vrei imediat cu plata, le ceri analizele de bază.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, medicul care recomanda acest set complet de analize este medicul de familie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiiera este
Medicul de familie.
Trimitere la medicul specialist.
El te trimite la analize.
Te întorci la el cu rezultatele la evaluare.
El indică tratament.
Cu foaia de la el. te întorci la medicul de familie și o depui acolo.
eL O o înregistrează în dosarul tău și îți dă rețetă în lunile ce urmează.
Ca să scapi de hipertensiune cumperi cartea Cum să nu mori de Michael Greger și aplici dieta prescrisă de el acolo în capitolul respectiv.

| Mosotti a răspuns:

Poti sa le faci tu inainte, si apoi sa te duci la medic sa ti le interpreteze, ca sa nu te duci de doua ori, dar atunci nu ai nimic compensat, le faci la privat, faci asa:

Urina:

Uree urinara (iei de la farmacie un recipient pentru asta).

Sange:

- Hemoleucograma completa
- Glicemie
- Hemoglobina glicozilata (media glicemiilor pe ultimile 3 luni si zi si noapte si pe mancate si pe nemancate, trebuie sa fie sub 5, 7 % la sanatosi, asa e range la majoritatea laburilor, la unele e intre 4 si 6 insa, ca pe nemancate poate fi buna dar pe mancate sa nu fie, la general zic.
- Profilul lipidic (colesterol total, LDL, HDL, Trigliceride, lipide totale)
- Transaminazele cele doua pentru ficat sa vezi daca e in ordine
- Ptr rinichi creatinina serica, uree serica, acid uric

Daca vrei poti face si pentru tiroida TSH si FT4, ca de la un eventual hipertiroidism pot aparea unele episoade de agitatie, batai inima mai sus, etc, asta daca ai avea din astea.

Cam astea sunt cele uzuale, mai putini dau glicozilata, dar fa-o si pe aia ca nu strica mai ales ca ai avut 110 ala pe nemancate, sa fim mai siguri, daca nu o faci, si daca-s probleme, nu ajuta faptul ca nu afli! Zic la o adica preventiv, ca unii asa fac, si cand afla, e prea tarziu, asta daca au o probleme, sigur.

Analizele se fac anual, cam asa se face, nu sa nu facem cu anii, ca nu stim ce problema avem, multe probleme apar si nu avem simptome, dar asta nu inseamna ca nu am avea probleme, daca avem, sa luam masuri din timp.

| Freya1 a răspuns:

Mergi la medicul de familie, ii spui ca vrei sa iti faci niste analize (explicând ce probleme ai) si el iti da un bilet de trimitere la analize.
Te întorci cu el sa il vada si de acolo te va trimite la un medic specialist daca e nevoie.

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa mergi la medicul de familie, pentru a iei da un bilet de trimitere ce conține un set de analize uzuale.
Tot el ar trebui sa le interpreteze, dacă nu, eventual un medic generalist.
Dacă vreo analiza iese cu mult în afara parametrilor optimi te va îndruma către un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine ti-a dat tratament de hipertensiune?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Medicul care era pe tură la Camera de Gardă în seara când am fost.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ei nu pun diagnostice si nu dau prescriptii, mergi la medicul de familie. Trebuie doar sa spui ca vrei sa faci analize generale si poate sa iti dea mai multe trimiteri, una, doua seturi de analize. Pe o singura fisa incap 15 analize