| carmen2018 a întrebat:

Dupa un avort spontan la cat timp se instaleaza ovulatia? Exista riscul unei sarcini la 2 saptamani dupa avort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei doar dupa trecerea a circa 4-6 saptamani de la data producerii avortului spontan, se reinstaleaza un nou ciclu menstrual si in cazul in care se doreste nasterea unui copil, doar din acel moment se pot relua cu deplina incredere incercarile de a ramane din nou insarcinata. Dupa trecerea a doar 2 saptamani de la avort, probabilitatea de a se produce o noua ovulatie nu se poate exclude, insa este foarte mica. Sanatate!

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Dupa o luna, o luna si doua saptamani s-ar instala din nou.