| anonim_4396 a întrebat:

Am facut de curand avort prin aspiratie deoarece a fost spontan...la cat timp de la avort pot ramane din nou insarcinata? au trecut 3 saptamani iar eu nu am nici scurgeri nici nu curge sange nimic n-am nici crampe ma simt perfect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam dupa 6 luni te poti duce la analizele necesare inainte de sarcina. O sa fcai analizele obligatorii de sage si o ecografie si daca totul este in regula, din a saptea luna te poti apuca de un copilas.

| serenity92 a răspuns (pentru Brigaela):

6 luni mi se pare prea mult mai ales ca mie nu m-a chiuretat nu m-a atins la uter cu absolut nimic numai m-a aspirat si sarcina era mica 10 saptamani...si am auzit multe cazuri cand unele au ramas dupa o luna sau doua de la avort si au nascut copii sanatosi.as putea ramane si eu dupa o luna sa zicem? care sunt sansele sa raman daca o fac neprotejat dar nu o lasa inauntru?

| Brigaela a răspuns (pentru serenity92):

Ai avut un avort sponrtan, ceea ce este foarte foarte rau si arata ca era ceva grav in neregula. daca vrei sa ii oferi cele mai bune sanse copilului tau, nu faci tampenia asa. daca vrei un copil doar ca metoda de santaj pentru un barbat, dfara sa-ti pese daca va fi normal, sanatos, etc, daca esti dispusa sa risti viata si sanatatea copilului tau si nu ai nici un scrupul in doemniu, poti incerca de maine. Dar o MAMA nomala, nu ar risca nici in ruptul capului. Eu n-o sa te invat cum sa ramai insarcinata in conditiile astea, nu sunt o criminala.

| superdorex a răspuns:

Nu e mai bine sa te protejezi? Sau vrei sa faci un copil?

| anonim_4396 explică (pentru superdorex):

Avort spontan, inseamna ca a pierdut sarcina, nu ca a avortat-o la propriu.
Din moment ce era gravida, inseamna ca poate a vrut o sarcina, dar nu a putut-o duce la termen din cauza unor circumstante nefavorabile.
Unde nu stii nu te mai baga pe viitor.

| superdorex a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce te aprinzi asa? Acum am vazut ca am gresit, asa ca nu te mai arunca ca un Uliu!

| anonim_4396 explică (pentru superdorex):

Din moment ce nu te-ai scuzat dupa, am dedus ca nu ai inteles.
Eu ti-am explicat fiindca am vazut ca nimeni nu a facut-o si am crezut ca inca crezi ce ai scris.
Iar intre noi fie vorba, tu ar trebui sa te calmezi, eu doar am sugerat sa nu te amesteci unde nu ai suficiente cunostinte. Sfat pentru mai multi de pe site-ul asta de altfel.
O seara buna.

| superdorex a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu cati ani ai de esti asa de plina de tine...imi poti spune sau e confidential?

| anonim_4396 explică (pentru superdorex):

Nu cred ca e o informatie care ar da lumea pe spate asa ca iti pot spune. Am 17 ani.
Nu sunt plina de mine, pur si simplu am raspuns la o afirmatie. Ti-am spus, am crezut ca nu ti-ai dat seama ca ai gresit, asa ca te-am informat pe moment.
Daca ai inteles, recunoaste si las-o balta, pana la urma nici nu inteleg de ce te-ai suparat asa?
Si pe data viitoare te rog sa lasi ironiile de o parte cand porti o conversatie fireasca, fiindca nu sunt datoare sa suport zilele proaste ale nimanui.
In viata poti face gafe iar lumea fie te va corecta, fie te va lasa. Asta nu inseamna ca trebuie sa pornesti discutii lungi si prostesti.

| raspunz a răspuns:

Cel mai bine este să întrebi medicul ginecolog care s-a ocupat de cazul tău, depinde în ce săptămână de sarcină erai, dar de obicei se recomandă să aștepți 2-3 luni pentru a-i da organismului timp să se refacă. Dacă a fost un avort spontan este și mai important să te urmărească un medic pe timpul sarcinii.