| rayondelumiere a întrebat:

Dureri de coloana care se extind pe coaste.

Buna, va rog sa ma ajutati. Aveti idee de ce ma poate durea coloana rau de tot si se extind durerile pe coaste, spre piept? Ieri m-a durut spatele de am crezut ca nu o sa ma ridic din pat. La inceput nu am vrut sa iau aspirina, confundand durerea de coaste din piept cu durerea de stomac. Am luat apoi, cand m-a mai lasat si mi-a trecut. Azi iar m-a apucat. Fiind la job, nu am avut aspirina sa iau, insa mi-a dat o colega un nurofen. Vad ca m-a mai lasat ceva. dar tot aspirina trebuie sa iau.
De la ce poate proveni durerea asta atat de intepatoare in coloana?
Mentionez ca atunci cand respir, uneori simt durerea mai intens. In special cand expir.
Poate fi ceva grav? Ar trebui sa urmez un tratament anume? Sau sa iau zilnic aspirina pentru o perioada ( o saptamana sa zicem) si apoi sa vad daca mai apare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,happy
Îmi pare rău să îți spun dar nu îți pot da sfaturi clare în privința a ce ai. sad
Cel mai bine este să te duci cât mai repede la un cabinet de specialitate,să îți faci o radiografie. Acolo se va vedea clar ce ai. Doctorul îți va spune dacă ai ceva sau nu.
Nu trebuie să iei niciun fel de pastile,îți pot face rău.
Nu trebuie să faci nici exerciții pentru că poate afecta la unele cazuri.
Și eu am avut dureri GROAZNICE de spate,mă durea foarte tare și am fost la medic, am făcut radiografie și nu mi-a găsit nimic.Mă trăsese curentul sau cine știe ce s-a întâmplat. Mi-a spus că dacă luam un tratament medicamentos trebuia să îmi facă operație la coloană, deci nu îți recomand.

Sper că te-am ajutat!kiss
Multă baftă!:d

| HellYeahChristine a răspuns:

Si eu am dureri de coloana si diminetile sunt un chin.Cineva mi-a spus ca pot avea spondiloza. Ceva nu e bine oricum.Un control de specialitate ti-ar raspunde la toate intrabarile si ai beneficia si de un tratament adecvat happy parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sta si astepta raspunsuri sigure pe TPU, ci du-te la un medic.Asa vei afla in mod cert care e problema si ce poti face in sensul acesta. Bafta!

| rayondelumiere explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Ieri si azi nu ma mai durut spatele. Deci nu cred ca am ceva. Nu stiu. La doctor nu ma duc momentan ca nu am bani, iar la stat nu am incredere. Sunt numai ratati.
O sa ma duc sa-mi fac un RMN dar cand o sa am suficienti bani pentru ca asta este foarte scump. crying Vroiam mai demult sa-mi fac unul.asa preventiv.

| madalinaa_2505 a răspuns:

Spondiloza,acelasi lucru am avut si euwinking dar acum am scolioza si durerea mi s-a last pe partea stanga

| Balan_Mihaela_Andreea_1990 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema,la mine a plecat durerea si pe picior,am fost la medic si mi-a zis ca este de la coloana,m-a trimis sa imi fac rmn, dar merge pe programari si e foarte aiurea ca am dureri groaznice, ma trezeste noapte din somn, sfatul meu mergi la medic, si daca vrei poti sa iei DICLOTARD sunt calmante chiar sunt ok iti alina durerea, însănătoșire grabnica