| PufuletiCuZvac a întrebat:

E a 3-a intrebare despre ciclu, dar chiar am nevoie de sfaturi!
Am 12 ani jumate si mi-a venit ieri ciclul menstrual..Nu pot vorbi astea cu mama caci e complicat, e plecata din tara, cu atat mai putin cu tata..In fine, lasam asta.
Deci, explicati'mi pe indelete: cat sange e normal sa curga prima oara? Cate zile ma tine de obici o (nu stiu cum sa zic.) sangerare? Cum si cand stiu cand imi va veni iar, daca in 12.12. 2012 mi-a venit? Ce n'am voie sa fac?
Explicati'mi mai tot de ce am nevoie sa stiu, fara linkuri va rog.Multumesc anticipat si ofer Funda! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Buna! incerc sa te ajut cu cateva informatii! in primul rand cantitatea variaza de la femeie la femeie, deci nu exista o cantitate anume.in orice caz, daca nu trebuie schimbat absorbantul foarte des, inseamna ca e normala cantitatea! daca trebuie sa schimbi absorbantul la cel putin doua ore pentru ca se umple, atunci poate fi vorba de un ciclu abundent sau chiar o hemoragie, dar nu e cazul tau! pe zi poate curge cam jumatate sau trei sferturi de cescuta!
perioada de sangerare poate dura intre 3 si 6 zile! poti avea dureri in zona abdomenului, dureri de cap, stare mai proasta, dar nu te speria, sunt normale! eventual poti folosi la nevoie un antiinflamator pentru durere, gen nurofen, ibalgin, algocalmin, dar nu abuza de ele.
urmatoarea menstruatie ar trebui sa apara in jur de 10 ianuarie 2013, cam la 28-30 de zile de la ultima menstruatie! asa iti poti calcula mereu urmatoarea data!
sper ca ti-am fost de ajutor, iti doresc multa sanatate si sa ai grija de tine! happy

| Lapusneanu a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Foarte exact doar ca fara Algocalmin DELOC. Are prea multe efecte adverse.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru Lapusneanu):

Ai dreptate! Dar toate medicamentele au efecte adverse! Preferabil ar fi sa nu le utilizeze, dar cand durerile devin insuportabile nu prea are de ales! Iar un calmant pe luna nu face rau, am si specificat sa nu abuzeze, ci sa ia strict cand e cazul!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, daca trebuie sa schimbi absorbantul mai des de o data la doua ore, fluxul e prea mare. Altfel, in primele 3 zile ar trebui sa schimbi tamponul cam la 4 ore, apoi la 5, maxim 6 ore (chiar daca spre sfarsit nu mai este foarte plin). O sangerare ar trebui sa te tina intre doua si 7 zile, dar la inceput (in primii doi ani) poate dura si pana la 10 zile.
In mod normal, urmatoarea menstra ar trebui sa inceapa peste 28 de zile, adica in jur de 10.12. Dar multe fete au menstre neregulate in primii 2 ani, asa ca poti astepta oricand menstra (in principiu dupa minim 24 de zile)> Am intalnit fete care au, dupa orima menstruatie, pauza de 6-8 luni fara ca asta sa insemne ceva grav.
Ai voie sa faci orice. Este foarte bine daca faci sport in timpul menstruatiei. Singura chestie este igiena: trebuie sa te speli foarte foarte des, adica ori de cate ori iti schimbi tanponul (sau imediat dupa aceea). intotdeauna, cand esti in timpul menstrei, te speli cand pleci de-acasa si imediat ce vii acasa, iar cat stai acasa, te speli la schimbarea tamponului si dupa fiecare scaun.

| Raniia a răspuns:

Este probabil cea mai mare schimbare care are loc in viata ta, nu este un motiv de ingrijorare-este o parte normala din viata oricarei femei.Menstruatia dureaza cateva zile-intre 3 si 7 zile, majoritatea femeilor au menstruatie in fiecare luna.Intervalul intre prima zi a menstruatie si prima zi a urmatoarei este de aproximativ 28 de zile, dar la unele femei poate fi mai mic sau mai mare. Oricum, intre 21 si 35 de zile este normal.S-ar putea ca ciclul tau menstrual sa nu fie foarte regulat.S-ar putea sa nu ai menstruatie timp de 2-3 luni, iar atunci cand apare, sa dureze 1 zi sau 10.Nu te ingrijora- e normal.Organismului tau ii ia ceva timp sa se adapteze la un ciclu regulat si asta s-ar putea sa dureze 2 ani sau mai mult.Du-te la scoala la cabinetul medical si discuta cu asistenta, ea poate sa-ti explice mai multe si ce se intampla.Te-ar ajuta int-un fel.Nu-ti face griji este timpul cand te maturizezi si afli mai multe despre corpul tau si despre cum se schimba.