| PufuletiCuZvac a întrebat:

Ok, am nevoie de sfatul fetelor aici...
Ieri mi-a venit ciclu' pentru prima oara...De ieri pana acum am schimbat vreo 2-3 tampoane, dar curge foarte mult, adica dupa vreo 2-3 chiar 4 ore tamponul respectiv este aproape plin..Este normal? Este prima oara, si nu pot vorbi cu mama caci e plecata, in fine..Si ce nu am voie sa fac?
P.S.-Am auzit ca nu am voie sa merg in biserica in zilele de menstruatie.laughing
Dar va rog, sa'mi raspundeti e normal sau nu sa curga asa mult prima oara?
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este foarte normal, cam asa este fluxul obisnuit. Oricum, sa stii ca regulile minime de igiena te obliga sa schimbi tamponul la interval de maxim 6 ore, fie ca este sau nu plin. In primele zile, cand fluxul este mai abundent, iti schimbi tamponul cam la 4 ore, apoi la 5 ore sau, in mod exceptional la 6 ore (noaptea de exemplu)

| PufuletiCuZvac explică:

Am vazut pe net ca e normal..Cica daca un tampon se umple la interval de 2-3-4 ore e ok.x_X