| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca anticonceptionalele pot cauza migrene?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, iar daca migrenele sunt grave, ar trebui sa te duci de urgenta la spital, fiindca s-ar putea ca durerea de cap sa fie semnul unei tromboze a arterelor sau venelor cerebrale, reactie adversa extrem de rara dar si extrem de severa a contraceptivelor.
Daca ai migrene, recomandarea mea e sa mergi la medicul care ti le-a recomandat si sa soliciti alt preparat sau alta metoda contraceptiva, fiindca migrenele sunt reactie adversa care trebuie sa te puna pe ganduri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot cauza multe efecte secundare, mai ales daca sunt luate fara acordul si sfatul medicului. Te poti uita pe prospect sa vezi ce si cum dar daca problema cu migrenele nu se remediaza cel mai bine este sa te duci la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am auzit ca sunt cancerigene

| voxy a răspuns:

Da, in special in primele trei luni de utilizare, cand organismul se adapteaza