| anonim_4396 a întrebat:

E adevărat că dacă am un tatuaj, nu pot să fac un RMN?
E un tatuaj făcut profesional, la salon.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Tatuajele sau machiajul permanent pe baza de pigment ce contine fier pot provoca iritatii ale pielii.In plus, tatuajele foarte pronuntate pot altera calitatea imaginii RMN. Inainte de a efectua aceasta investigatie, cere sfatul medicului radiolog. Daca zona care va fi investigata radiologic nu e tatuata, nu vei avea nici o problema.

| IMC90 a răspuns (pentru Abh):

Daca au fier, sare pur si simplu prin piele (depinde si de cantiatate).

| EmaS a răspuns:

Eu personal nu cred ca are vreo legatura tatuajul cu RMN.

| IMC90 a răspuns:

Are aliaj metalic in el?