| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca o persoana e trista, doarme mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Depinde de felul în care fiecare își manifestă gândirea și sentimentele. Dacă pe o persoană o roade ceva ce s-ar putea/sau chiar se va întâmpla (de bine sau de rău), acea persoană ar putea avea insomnii.
De asemenea, dacă o persoană a avut parte de o întâmplare tristă, ori va avea insomnii gândindu-se la acel lucru, ori va căuta scăpare prin dormit alungându-și orice detaliu al întâmplării din minte.
Dacă nu e vorba de unul din cazurile de mai sus atunci depinde de metabolismul fiecăruia. Din câte știu, cei care se culcă devreme și se trezesc târziu, de fel, se trezesc mult mai obosiți decât înainte de a se fi culcat și sunt adesea niște persoane mai blege și cu un ritm mai încet în tot ceea ce fac spre deosebire de cei ce se trezesc dimineața și sunt mai energici. Biologic vorbind, unui om îi trebuie în medie 8 ore de somn, ore ce mi se pare că scad odată cu vârsta și cu activitățile pe care le faci (majoritatea bătrânilor am observat că dorm vreo 4 ore). Așteaptă-te ca un om care a muncit de noapte o săptămână, să doarmă mai mult până își intră iar în ritm.
Dar, ca să-ți ofer un răspuns mai satisfăcător voi spune DA. Statistic vorbind, persoanele care dorm mult sunt adesea niște persoane mai triste, închise și timide. Poți căuta mai multe despre acest subiect pe internet, s-au făcut numeroase studii asemenea teme.
Încă o chestie: Depinde foarte mult și de anotimp. În momentul în care afară se întunecă mai devreme, automat organismul nostru poate asocia acest aspect cu ora de culcare. Și eu am observat că vara dorm mai puțin și iarna mă culc la 10 și mă trezesc la 10 pentru că este întuneric în cameră.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din contra, depresia poate duce la insomie

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Si fericirea e atunci cand dormi......vesnic.

| RAY a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu gandi asa negativ, viata e minunata, doar cand ajungi in fata morti isi dai seama de asta

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Asa e.Nu stiu ce-i cu mine de gandesc asa negativist.....de fapt niciodata n-am stiut sad

| RAY a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nivelul mic de dopamina din creierul tau, vezi de ciocolata 80% cacaco consumata de 2, 3 ori per saptamana

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Eu cred ca problema n-ar fi nivelul de dopamina, mai de graba ar fi o problema cu nivelul alcoholului, ii la pamant mai rau ca moralul meu.

| RAY a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Adica bei mult?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Ni prea prea, nici foarte foarte

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Puștoaico, te dai mare băutoare, dar pun pariu că te faci muci dintr-o bere. N-ai probleme cu alcoolul, ai probleme cu capul laughing

| PumpkinDoll a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Asa e, m-ai prins.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu, nu e adevarat chiestea asta cu tristetea duce la depresie si la sinucidere probabil esti slab din punc de vedere emotional treci printr-o faza care te apasa incet dar sigur.

| Panamax a răspuns:

Stiu doar ca moare mai repede.

| Felissa13Eden a răspuns:

Depinde, unele persoane is insomniace, altele dorm mult.
Eu din cauza depresiei dormeam cate 17-18 ore pe zi, nu puteam sa fac nimic altceva, ca ma acapara cu totul.

| Csander a răspuns:

Tristetea e departe de depresie, utilizatorul numarul 1 al TPU.

Tristetea de altfel n-are treaba cu ceva din punct de vedere medical.
O persoana trista poate dormi mai mult din cauza ca se poate gandi ca-i lucrul pe care-l poate face cel mai usor ca sa treaca timpul, perioada proasta si sa lase in urma ceea ce s-a intamplat sau nu s-a intamplat, dupa caz.

| Armenianeek a răspuns:

Doarme fie prea mult, fie prea putin..sunt doua extreme