| BossAlcool007 a întrebat:

E adevărat că de la mult fast-food( cam cel puțin o zi pe săptămana de fast-food) poți face cancer?
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mancarea de fast-food are mai multe probleme. In primul rand este prajita si adesea in ulei folosit excesiv, ceea ce duce la acumularea de produsi foarte toxici si cancerigeni. Apoi contine foarte multi conservanti, coloranti si potentatori de aroma, multi cancerigeni. Este extrem de grasa, iar grasimile saturate cresc si ele riscul de cancer.
Asta nu inseamna ca vei face cancer, ci ca iti cresti semnificativ riscul, mai ales daca mananci extrem de frecvent. In lumea consumista si urbana in care traim, e greu sa eviti fast-food, dar daca mananci la asa ceva, e bine sa eviti cartofii prajiti, sosurile, hamburgherii in favoarea saormei (doar carne si salata) si a salatelor. Totusi, nu e bine sa faci abuz, daca mananci o data la 2-3 luni e absolut suficient sa iti potolesti si pofta si sa nu iti pui sanatatea in pericol. daca mananci des (adica mai des de 2-3 ori pe an) la fast-food, elimina in restul timpului complet prajelile, mezelurile, afumaturile, conservele din comert.

| darrio2007 a răspuns:

De la alcool(Boss) faci cancer.

| CuriousStuff a răspuns:

De la orice poti face cancer... Da, daca mananci mult fast-food exista o sansa putin mai mare sa faci cancer, dar insignifiant.
In cazul fumatorilor sansele sa faca cancer sunt de cateva zeci de ori mai mari, poate chiar sute... Si tot sunt foarte putini care fac. Asa ca stai linistit.

| Cedry2k8 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Stiu pe cineva care fumeaza tutun si iarba de 15 ani si n-are nimic. Tu spui ca la fumatori sunt sanse de sute de ori mai mari sa faci cancer. Adica sanse de 100%, 200%, 300%, etc. Adica faci cancer garantat, 100%. De ce n-a facut cancer respectivul pana acum?

| Cedry2k8 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu-i mai asculta pe idiotii astia. Fast food e printre cele mai sanatoase feluri de mancare daca stii ce sa mananci. Uite, sa luam un fel de mancare fast food. O shaorma. Ce contine o shaorma? Pai sa vedem : carne de pui, varza, castraveti murati, cartofi prajiti, ketchup, maioneza.
Gandeste-te, cum poate sa fie nesanatoase ingredientele astea din moment ce vezi ca sunt taiate si preparate in fata ta? De la ce poti sa faci cancer? De la carnea de pui? De la varza?
In concluzie, daca iti alegi ce trebuie de la fast food, nu o sa patesti nimic. Daca bagi KFC si McDonalds, da, ai sanse reale sa ai probleme de sanatate. Probleme de sanatate, NU cancer.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Cedry2k8):

Esti patitc. Matematica te invata la scoala, nu o sa te invat eu pe TPU. Pune mana pe carte.

| untu a răspuns:

Da,faci cancer de la mancarea incalzita(iradiata) de la cuptorul cu microunde! Ar trebui sa fie desfiintate toata fast-food-urile din intreaga tara pentru a nu mai imbolnavi oamenii! Cel mai bine e sa mananci mancarea facuta de acasa!

| alexboss2020 a răspuns:

De la orice poti face cancer, mai ales de la fast-food si mai ales de la sucuri. Daia e important sa manaci mancare facut de acasa nu sa cumperi de la magazin si sa bei sucuri naturale nu toate chimicalele cu colorati albastri si toate porcariile pe care le vezi. Funda?

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Din cate stiu eu cel mai periculos cancer care se poate face de la fast food este pancreatita, urmata de cancer la prostata(stiu ca suna ciudat, americanii din seattle au spus-o)
totusi cancerul apare in urma digerarii unei cantitati mari de fast food, si nu o data pe saptamana, cum spui tu
in orice caz, fast food-ul nu e sanatos asa ca daca mananci, las-o mai usor big grin

| Lands0fMancunia a răspuns:

Poti deveni obez, poti face ulcer sau mai rau, piatra. Depinde si ce mananci. Daca mananci doar pizza nu cred ca e vreo problema. Ce poti face tu este sa faci miscare, sa bei lichide si sa mananci mai rar de la fast food.

| Chircan_Ruxi_1990 a răspuns:

Nu, dar daca manaci fast food prea mult asta insemnand sa faca parte din ce mamanci in mod normal te poti inbolnavi de alte boli!