| TudorFox a întrebat:

E adevarat ca doar ciocolata neagra cu 65% cacao e buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este buna ciocolata care iti place.

| Bondarel99 a răspuns:

Ciocolata neagra e foarte buna, mai ales pentru sistemul nervos pentru ca are magneziu, dar si multe alte beneficii. Cea mai buna ciocolata e cea cu peste 50% cacao, de preferat sa aiba cat mai multa. Dar aici e chestie de gust pentru ca daca are 65% cacao inseamna ca restul e zahar, daca are 80% cacao inseamna ca are mult mai putin zahar. Eu prefer cu 70% (Kandia) pentru ca cea cu 80 mi se pare prea amara si cea cu 50 mi se pare prea dulce. Conteaza cum iti place tie. E de 100 de ori mai buna ciocolata asta decat aia cu lapte praf obisnuita (gen Milka).

| Yukidaruma a răspuns:

Daca doresti sa-ti mentii greutatea si sanatatea sau sa consumi acest gen de ciocolata ca sa-ti mai faci pofta de dulce, recomand ciocolata cu cacao de la 80-85% in sus. Uita-te atent la ingrediente, primele ingrediente ar trebui sa fie masa de cacao, unt de cacao etc, si abia pe la mijloc sa fie si zaharul. Ele sunt ordonate in ordinea cantitatii.
Zi frumoasa! ^^

| RAY a răspuns:

85% este mai sanatoasa, dar da este mai sanatoasa ca cea clasica, dar totul cu limita, ca o ciocolata are 500 de calorii ceea ce este o bomba calorica care duce la diaber gradul 2, obezitate,dependenta, cancer, boli cu inima, lipsa memoriei, o stare de oboseala, dar asta cu cacaco e buna pentru memorie ca si cafeaua si carnea de peste

| HadesSs a răspuns:

Ti-ai facut miere cu cacao si lapte si obtii ceva mult mai sanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ce?

| Elena11ww a răspuns:

Este mai sănătoasă. Sau cele cu 85%cacao.