| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca marijuana e uneori folosita ca tratament paliativ pentru bolnavii de cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In tara noastra, nu in mod legal.

| machupicchu a răspuns:

Drogurile sub aumite forme- produse farmaceutice - sunt folosite pentru tratamentele paleative a diferitelor forme si stadii de cancer...Substantele active din cannabis(canepa)se folosesc ca medicamente in tarile Orientului si Americii latine. avand indicatii de consum medicale si mai ales sociale... Dar... mai bine fara...

| lifeForJesus a răspuns:

Da, da, da!

| rastafari_2977 a răspuns:

Da este adevarat dar sub forma de medicament tot din cannabis se mai facsi canepa, desfunzatoare de nas[am vazut in Germania], crema de mainic cu esente, betisoare parfumate cu esente, etc.

| rastafari_2977 a răspuns:

A si uitasi si anorexia se trateaza cu marijuana.

| jo_7646 a răspuns:

Http://www.flacarais.ro/......_2876.html

http://piciuionutz.blogspot.com/......juana.html

http://www.ziarulfaclia.ro/Marijuana-buna-pentru-memorie+21145

http://www.romanialibera.ro/......uanei.html

De asemenea, o cercetare din 2007 a atras atenţia că persoanele care fumează marijuana sunt cu 41% mai predispuse să dezvolte anumite boli psihice decât cele care stau departe de stupefiante. Mai mult, peste 10% dintre cazurile de schizofrenie s-au dovedit a fi rezultatul consumării acestui drog uşor". Daca tot sunteti atat de tari in detalii ati fi putut sa lasati si sursa de unde ati luat statisticile astea de 2 bani.Copilasilor,stiti cati oameni au murit de la consumul de marijuana? RASPUNS:0

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, in bolile terminale, in cele respiratorii si ca blocant pentru toxicomani. dar acolo unde este legal, tratamentul se face ambulatoriu, adica la clinica sau la spitalul care o furnizeaza.sunt doze in functie de gravitate si sunt personalizate.re -editare:in spania, de exemplu se face terapie la spitalul universitar si la spitalul santa fe in valencia.

| bebitza_6167 a răspuns:

Un studiu recent facut de specialisti in spania :au injectat substanta activa din canabis in soreci care aveau celule umane canceroase lasate sa se dezvolte, rezultatul:a invist la fel a fost administrat la 2 pacienti cu tumoare la cap si la fel a invins tumoarea canceroasa.deci da poate fi tratat. dar deocamdata se fac mai multi bani din medicamentele care te tin in viata dar nu te vindeca.

| bebitza_6167 a răspuns:

Cercetatorii din Boston au luat aceasta pista in serios si au luat in vizor aproximativ 1. 000 de persoane, o parte bolnavi de cancer la cap si gat, o parte sanatosi. Dintre persoanele sanatoase, unele fumasera marijuana timp indelungat, 10 sau chiar 20 de ani.

Dupa ce au eliminat alti factori de risc, cum ar fi fumatul sau consumul de alcool, a reiesit ca marijuana, fumata o data pana la trei ori in decurs de doua saptamani injumatateste riscul de cancer la gat sau cap, relateaza MSNBC, citand Reuters.

Iar marijuana fumata la varste mai inaintate ofera si mai multa protectie, mai concluzioneaza studiul. Comparativ cu persoanele care nu au fumat niciodata marijuana, cei care au inceput sa fumeze marijuana intre 15 si 19 ani au cu 47% mai putine sanse sa se imbolnaveasca de cancer la gat si cap.

Risc injumatatit de cancer

Cei care au inceput sa fumeze marijuana la varsta de 20 de ani sunt chiar mai protejati, riscul de a se imbolnavi fiind cu 61% mai mic. Secretul consta in canabinoidele continute, care se pare ca au capacitatea de a lupta cu tumorile.

Si cateva studii anterioare au demonstrat ca marijuana protejeaza organismul de cancer la prostata.

Tine departe stopul cardiac si atacul cerebral