| eugen70 a întrebat:

De ce bolnavii de hepatita c nu au un program de tratament national cum au bolnavii de diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru ca cei care se ocupa de integrarea acestor bolnavi nu s-au gandit ca suntem pe locul doi in Europa privind mortalitatea in urma afectiunilor hepatice cronice. Cel putin s-au gandit altii ca e timpul sa se faca ceva in sensul acesta, asa ca se strang online semnaturi pentru a putea fi creat acest program. Eu cred ca exista sanse sa se schimbe ceva.

4 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Eu cred ca nu au un program pentru ca costurile trat.pentru cei cu diabet nu sunt atat de mari cum ar fi pentru cei cu hepatita c care un interferon e scump si nu sunt fonduri pentru atatia bolnavi dar poate se ocupa si de cei cu hepatita c in masura posibilitatilor.

| miky_5469 a răspuns:

Doamne cine ti-a zis exista asa ceva? Eu zic sa te mai interesezi... iar daca ai hepatita C si nu stii incotro sa mergi si vrei un tratament, recomandari si sa fi luat in evidenta de catre un medic care sa iti observe evolutia si sa iti mearga bine iti recomand sa te duci la INBI " PROF. DR. MATEI BALS", str. Dr. Grozovici nr. 1, sect 2, Bucuresti. Iti zic sigur ca vei fi luat in evidenta si daca ai nevoie de interferon se face dosar, intrii in programul national, iar CNAS descarca bani pentru tratamentul cu INTERFERON! Sanatate!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pentru ca se duc banii in Catedrala Mantuirii Neamului. Ce nevoie mai au oamenii de medici si tratamente? Avem preoti sa ne blagosloveasca si sa ne trateze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost pozitiv hepaptic c ce sfaturi imi dati