| Kapornyai_Ioji_1997 a întrebat:

E buna aceasta reteta de proteine? : 2/3 oua crude, jumatate de banana taiata feliute si lapte cat cuprinde intr-un pahar. Le amestec pe toate intr-un blender si beau ininte de sala cu jumatate de ora

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și cu valorile hepatice cum stai?
Analize de sânge și cere sfatul medicului!
Pa, pa.

| Cosmin86 a răspuns:

E o CRETINITATE de copii mici, din 3 motive simple :

1. laptele incetineste absortia proteinelor, laptele se consuma doar seara
2. oul crud are o enzima care IMPIEDICA absorbtia unei parti din proteine ( pe scurt, din 10 grame de proteine vreo 5 ajung in muschi ), enzima respectiva se distruge prin preparare termica ( fierbere spre exemplu )

3. are PUTINE PROTEINE prostia aia ( laptele are doar 3.2 % proteine, fata de carne care are 20 %, observi si tu ca 20 > 3.2 )

Mai bine iti faci o friptura. O friptura are de vreo 3-4 ori mai multe proteine decat prostia aia + se absorb ok ( mai are si creatina si vitamina b6 ), recomand muschi de vita, piept de pui sau curcan.

| pietrean a răspuns:

Atentie la ouale crude:pot avea salmonela!

| viotedy a răspuns:

Vezi poate in loc de sala, stai la wc, pe urma.