| anonim_4396 a întrebat:

E ceva comun ca atunci cand iti e foame sa tremuri de parca ar fi -20 de grade afara si sa inceapa aa iti fie frig chiar daca inainte nu ti-era? Adica atunci cand e o foame usoara nu e asa, dar cand e o foame puternica tremur intr-una. Care ar fi legatura intre tremurat si foame? De multe ori n-am mancare la indemana si lumea crede ca am un atac de panica sau ca mi-e frică sau alte lucruri de genul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nu ai inteles, nu tremuri de foame, foamea nu se manifesta asa, tremuri din cauza ca ti a scazut glicemia de la sa spunem 200 la 56 sau la 70, este o scadere brusca, glicemia scade asa de mult daca faci efort daca faci mai multa insulina decat de obicei, in cazul tau nu stim daca ai diabet, daca ai avut glicemia 200 sau 300, si ti ai facut insulina mai multa, doar in cazurile acestea apare hipoglicemia, nu de la foame.

| raMLesS a răspuns:

E normal, mai patesc si eu uneori.
Teoria mea era ca din mancare luam caloriile necesare, adica energia necesara functionarii si incalzirii organismului.
Dupa cum bine stim, nu poti obtine caldura din nimic, tocmai de-asta avem nevoie de combustibil, adica de mancare, iar daca nu, corpul o sa inceapa sa consume din grasimea corporala.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dap e normal SA TE DUCI LA DOCTOR CU ASA O PROBLEMA
e clar ca ai ceva NASOL sau CHIAR GRAV, tremuratul denota probleme grave ale organismului si una dintre ele e cand stai in frig si in loc sa intrii in hipotermie prima reactie a organismului e sa tremure ca sa produca, caldura prin fortarea muschilor sa lucreze la maxim, iar tu ai asta de la foame
sincer, in locul tau m-as duce la doctor cu o falca in cer si una in pamant

| Panamax a răspuns:

Nu este deloc normal.
Se intampla cateodata sa nu mananc nimic 24 de ore si chiar ma simt mai bine.

| Invictusman a răspuns:

Sincer eu mănânc de rup dar nu am astfel de probleme din cauza mâncării... poate da nu as manca câteva zile atunci da!
Eu tremur ca am probleme cu anxietatea dar în rest nu am probleme din cauza mâncării.
De regula tremuratul e din cauze emoționale, a stresului major, a unor boli neurologice, a unor afecțiuni psihice dar nu are legătură cu mâncatul. La tine e o problema de natura psihologica.
Cred ca dacă nu as avea ce sa mănânc atunci cred ca as începe sa tremur, dacă nu mi-aș permite, dar tu îți permiți asa ca e de natura psihologica.
Cred ca un specialist ar desluși acest mister bizar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scade glicemia daca nu mananci si daca e timpul unei mese atunci iti creste si insulina si scade glicemia si mai mult. Poate ai un procent mic de grasime

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, e normal.

| LittlePoppy a răspuns:

Scade glicemia.
Se intampla la tineri cand arderile sunt mai puternice. Totusi, recomand sa faci un test de diabet.
Sa ai mereu in buzunar un biscuit, o bomboana.