| Diegoxyz a întrebat:

Ce trebuie sa fac in timpul unui atac de panica?
De obicei imi bate inima tare si tremur si imi e frica sa nu mor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sa ieși la aer și să inspiri-expiri, să te autocontrolezi pentru ați spune în mintea ta: mă simt bine, sunt bine și te vei liniști. Trebuie sa gândești pozitiv. Starea de panică se poate rezolva prin autocontrol. Am trecut prin așa ceva când nu aveam nici un ajutor langa mine, eram într-un autobuz și mă îndreptam spre serviciu. Am reușit să îmi revin singură. Poți lua și un extraveral te ajuta sa te calmezi mai repede și bătăile inimii vor deveni la normal. Este medicament pe baza de plante.

| Violleta2022 a răspuns:

Te ridici in capul oaselor si te calmezi, eventual bei un pahar de apa, cu inghitituri mici.
Stai cuminte, din atacuri de panica nu se moare! Sunt generate doar de frica ta interna, de ceva care te sperie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faci antrenament de control al respirației și îl aplici atunci.

| Donsavas a răspuns:

Sa bei apa. Sa te speli pe fata.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Să nu stai și să studiezi ceea ce ți se întâmplă. Când simți că te ia și cea mai mică senzație, îți pui stop la gânduri sau îți spui încontinuu că ești ok. Respiri adânc, te miști, începi să numeri sau să numești ce vezi în jurul tău: o mașină, un hidrant etc. Atinge ce obiecte ai în jurul tău. Verifică dacă simți vreun miros sau dacă auzi ceva. Găsește un lucru pe care să te concentrezi, ideea e să-ți distragă atenția de la atac.

Sau caută pe Google: breathing exercises for anxiety gif
Salvează unul în telefon, pune-l la vedere, dacă ai un atac de panică și poți să ajungi la telefon, încearcă să te concentrezi pe giful acela.

| CleanHeart a răspuns:

Ramai calm, totul e bine, nu ai cum sa patesti nimic, e doar un mic atac trecator si lasa frica sa plece usor happy.

| Speranta12 a răspuns:

Iesi afara si respira mai regulat.
Respira calm.
Respira. Ia aer in piept.

Pune-ti pe Youtube pe asta razand https://m.youtube.com/watch?v=wgzdb0txR_c

| aimullah123 a răspuns:

Ai mai multe variante. Uite ce a functionat la mine
1)Metode de distragere cognitiva (ex: sa numeri in continuu astfel incat sa te concentrezi cat mai mult pe numarat.). Se bazeaza pe faptul ca mintii umane ii este greu sa se concentreze pe doua lucruri simultan
2)Controlul respiratiei: Inspiri adanc si repede si expiri lent si usor.
3)Muzica de relaxare : https://www.youtube.com/watch?v=aXYtJB7Qslk sau https://www.youtube.com/watch?v=2udfjLfF2hI Vezi si tu care te ajuta mai mult.
4)Medicamente prescrise de psihiatru (care sunt nocive pentru creier, nu stiu daca pe termen lung sau scurt). Sau ai putea sa incerci ceva care nu necesita prescriptie medicala. Ex: sedatiff pc(cred eu ca e cam placebo. Pe el scrie ca e homeopat) Eu luam 2 pastile cand aveam un atac de panica si asteptam sa se topeasca. Cand se topeau de tot, chiar daca stiam ca sunt placebo, se oprea si atacul de panica. Si am mai luat ceva de plante se numeste Linistress 1 comprimat de 3 ori pe zi timp de o luna. Asta are printre altele si valeriana, o planta care amelioreaza starile de anxietate. Luand 1 de trei ori pe zi, e evident ca nu mai aveam palpitatii deloc. Numai sa nu depasesti o luna. A si sa nu fii alergic la vreuna dintre plante, ca mai are ceva pe langa valeriana. Te ajuta si sa dormi bine. Ultima pastila o poti lua seara cu 30 min inainte de culcare.
5)Asta a functionat cel mai bine in cazul meu. Sa faci exercii fizice precum flotari, sarituri cu genunchii la piept etc. Poate te intrebi cum ar putea sa ajute asta. Ei bine, metoda asta ajuta in mod deosebit atunci cand ai palpitatii. Cand faci astfel de exercitii inima bate mai repede. Apoi cand te opresti, inima pur si simplu isi reia ritmul obisnuit. Nu stiu daca ai inteles asta pentru ca am explicat cam aiurea. E ca la alergat. Alergi tare, inima bate repede. Apoi te opresti din alergat si inima bate normal. Si isi revine la normal chiar daca ai un atac de panica. Pentru ca, creierul nu mai face diferenta dintre bataile rapide cauzate de efort si bataile cauzate de atacul de panica.

Si cel mai important ar fi sa iti schimbi gandirea.
Si mai trebuie sa constientizezi ca in acel momen nu exista niciun pericol real.
Adica creierul tau da un semnal fals ca exista un pericol si te pune in garda (inima bate mai repede ca sa poti fugi, spre exmeplu, si multe altele). Si cand apar toate aceste reactii, stai in loc si gandeste. Nu te ataca nimeni. Nu ai de cine sa te aperi.
A si ar fi indicat sa mergi regulat la psihoterapie.

Sper ca ai inteles macar o parte din ceea ce am scris. Tocmai ce am venit de la munca si am explicat cam naspa. De fapt eu stau pe TPU in mare parte doar dupa ce vin de la munca.

| Rihhana1 a răspuns:

Te gandesti ca este doar un atac de panica si ca va trece.
Imagineaza-ti ceva frumos, si tineti respiratia un minut doua.
Sau poti iesi la o gura de aer proaspat.