| alpacca a întrebat:

E cineva de aici care a primit prescripție de Propecia/Proscar (finasteride) pentru alopecie(căderea părului)? Din ce m-am informat eu, acesta ar fi cel mai eficient tratament, dar doctorii la care am fost eu prescriu șampoane și soluții.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de cauza caderii parului, ca acel medicament nu poate fii prescris tuturor fiindca nu functioneaza pentru toata lumea.

Trebuie sa mergi la DERAMATOLOG pentru a ti se face investigatii medicale sa se afle cauza caderii parului, in cazul tau.
Parul poate cade de la: sampoane, geluri, sprayuri, creme si mousse, lacuri de par, intindere si ardearea parului cu fierul incins, folosirea de produse cosmetice, dermatita seboreica acuta, chimoterapie sau radiatii de la cancere, samd.

Tu stii care este cauza caderii parului in cazul tau?

| alpacca explică (pentru Violleta2022):

Am alopecie androgenica. Am fost la dermatolog happy