| Motoc_Alex_1999 a întrebat:

E de ajuns o alimentatie sanatoasa, gen cateva fructe si legume, carne, etc. (pe langa exercitiile cu gantere/etc.) pentru cresterea in masa musculara, fara diete stricte care mai mult te obosesc psihic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Reghqen a răspuns:

Alimentația e baza pentru creșterea în masa musculară.
Trebuie în general să consumi multe alimente care sunt bogate în carbohidrați și proteine, iar foarte important este să nu te antrenezi zilnic deoarece mușchii nu se fac așa, ci cu răbdare, după ce lucrezi o grupă musculară întensiv timp de 1/2 ore lași ca aceea grupă musculară să recupereze fibrele și să se odihnească aceea grupă iar asta necesită de un timp între 48 și 72 de ore.
Așteptând până se reface aceea grupă musculară poți lucra altă grupă musculara, apoi odihnă, pauză, aștepți ca și aceea grupă să recupereze iar așteptând până se reface aceea grupă lucrezi altă grupă și tot așa! smug

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie inteles faptul ca organismul are nevoie de energie =carbo sanatosi si de proteine care repara fibrele alea dupa antrenament desgur, de asta recomand un antrenor personal in prima luna si mereu sa te informezi despre alimentatie, sport, 2 grame proteine per kg corp

| Cosmin86 a răspuns:

Care dieta "stricta"? La diete pentru masa musculara trebuie sa ADAUGI chestii intr-una. Diete stricte poate doar la slabire/definire sunt.

Tie 6 fripturi pe zi + 5 farfurii de orez si cartofi si e pare o dieta "stricta"? Ah da, si pe langa alea mai mananci chestii.

| Sn4k3 a răspuns:

Cateva fructe, legume si carne nu sunt de ajuns sa cresti in masa musculara laughing. Trebuie sa iti asiguri necesarul de nutrienti (macronutrientii in special). Google it. Invata putin despre nutritie si o sa iti fie mai usoara viata. Fara oboseala psihica si diete stricte.

| Panamax a răspuns:

Da,niste fructe si legume stropite dupa ureche cu substante ilegale importate din China, carne plina cu hormoni de crestere si antibiotic de la niste animale stresate si faci muschi stand 16 ore pe zi la computer.

| AnastasiaK a răspuns:

Daca nu ai surplus caloric, NU, nu e de ajuns. Daca nu ai necesarul de proteine asigurat, iar NU. Sunt multi factori care contribuie...si mai conteaza si sa intelegi exact ce inseamna o alimentatie sanatoasa pentru ca modul in care o percep multi este unul cu care nu cresti in veci.