| ForeverWarrior a întrebat:

Gantere sau haltera? care credeti ca sunt mai bune pentru cresterea in masa musculara?

6 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

In principiu cu gantara poti lucra mult mai multe grupe de muschi.
Daca lucrezi cu haltara de formezi mai bine deoarece nu numai ca e mai grea dar, iti lucreaza gatu, spatele si pieptu bine, pe cand la gantare nu lucrezi asa bine acestea.
Dar acum depinde de tine daca esti incepator, si cel mai important e cati ani ai si ce inaltime ai?
Ca daca e sa cresti e mai important ca toate si n-are rost sa-ti stopezi cresterea.
Cauta pe net exercitii sa te asiguri ce exercitii sunt mai bune si pe care le poti face cu gantara or haltara.

| ForeverWarrior explică (pentru klau95):

Ma antrenez de 5 luni am 17 ani 188 cm si 68 kg si pun in fiecare luna kg si tot natural.

| tenshi261 a răspuns:

Haltera >

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

● Ganterele sunt mai bune pentru bicepsi.

● Haltera merge bine la piept.

● Dar eventual sa le combini.

| Kyrie a răspuns:

Amandoua...

| MrOvidiu a răspuns:

Amandoua sunt bune. Si pentru bicepsi si pentru piept