| PuieMonta2002 a întrebat:

E mult daca beau 2 litri de bere pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tine-o tot asa si intr-un an, doi faci ciroza hepatica cu atata alcool.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da.
Depinde si de circumstante, dar oricum e mult.
Nu e o problema sa bei intr-o zi 4 beri cu prietenii, dar daca zi de zi bei alea 4 beri... Incepe sa te ocoleasca lumea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

O zi pe an, merge.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Un pet de Noroc sau alta mizerie?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DracuIa):

Pai Noroc e o mizerie sinistra. Iar ce zici tu de beri "bune", habar nu ai. Toate alea din lista sunt niste posirci, si vezi ca SKOL l-ai pus si la bune si la naspa. Singurele beri romanesti care chiar sunt romanesti sunt o buna parte dintre cele artizanale plus berile de la Suceava (Bermas, Suceava, Solca, Calimani) - singura berarie 100% romaneasca care respecta procedeele de fabricatie si nu baga enzime si nemernicii ca sa scoata o sarja in 2-3 zile.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DracuIa):

Nu ai baut tu bere decenta, de aia numesti toate posircile beri bune. Bea o Solca sau chiar si Suceava, aia mai ieftina dintre toate. Holsten Nefiltrata e ok, restul varzet. Ia un Nenea Iancu. Un Grolsch.

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice exces e,, mult''
portia pentru un barbat(adult) este de 500 ml pe zi, iar pentru femei (adult) 330 ml.
Ce trece peste nu e indicat, consecinte pe viitor.

| ReddY25 a răspuns:

Cat poti tu de tare

| ReddY25 a răspuns:

Acceptabil

| StrongHeart a răspuns:

E ok

| mi25 a răspuns:

Pentru a deveni alcoolic nu trebuie sa bei mult, ci in fiecare zi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine, dar faci ce simți.

| MorcovMajestic a răspuns:

Da, esti alcoolic

| SuperCoolDude a răspuns:

Mai bine te apuci de mancat. E un obicei mai bun.
Alcoolul distruge vieti. E acolo sus langa droguri. Si alea, tot distrugătoare de vieti.

Dar mancarea? Aia doar te îngrașă big grin
Schimbã-ți viciul

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

Dar nici putin nu e?
Eu beau cate 2 doze de bere pe zi, echivalentul a 1 litru

| qahta a răspuns:

Nu e mult daca bei 2 litrii de bere pe zi.
E mult daca bei 2 litri de bere pe zi.

Cate zile?
Chiar zilnic?
Aici putem adauga: calitatea berii.
Ora la care bei: dis de dimineata?
Iei si pastile pe langa?

Deci se tine cont de mai multe chestii cand e vorba de asta.

In timp, probabil vei deveni dependent (daca nu esti deja). De asemenea, exista riscul sa devii dependent, sa ai probleme de familie (cu parintii, cu sotia, cu copii), sa fii agresiv, sa fii violent.
De asemenea, probleme la organe, probleme de sanatate, desi nu sunt doctor si nu stiu, daca afecteaza si cat de mult.

Nu sunt doctor, si numai un doctor poate spune daca e bine sau nu, insa te pot ajuta cu niste informatii de pe internet:

''Atunci când există o stare de disconfort intensă în lipsa alcoolului, într-o perioadă de abstinență, se poate vorbi despre un grad de dependență.'' - conform romedic.ro

''Dacă depășești limita, alcoolul poate amplifica riscul de atac cerebral, diabet de tip 2, probleme coronariene și tensiune arterială crescută.'' - conform digi-world.tv

''Astfel, s-a descoperit că persoanele care au băut zilnic câte două beri pe zi au avut un creier îmbătrânit cu 10 ani. '' - conform ziare.com

''Rinichii pot avea de suferit
Berea cu un conținut ridicat de alcool crește riscul de hipertensiune și al dezvoltării unor boli de rinichi. De asemenea, poate duce la deshidratare și la perturbarea echilibrului din corp. Pe termen lung, rinichii pot fi afectați și pot apărea pietre sau insuficiență renală.'' - conform digi-world.tv

Repet, nu sunt medic. Intreaba un medic. Sfatul meu e sa te lasi, sau sa bei mai putin, mai rar, la ocazii, daca vrei un viitor stralucit. E alegerea ta pe ce cale vrei sa o iei in viata. Degeaba primesti 100 de sfaturi daca nu vrei sa le asculti, sau le asculti doar pe cele care zic ''E bine!''. Degeaba ai mai intrebat. Daca nu dai importanta si acelei parti care spune ''Nu e bine!''.

Da, probabil e bine sa te imbeti, te simti bine pe moment. Dar pe interior te faci praf. Iar pe viitor... grav.

Concluzie: bea mai putin, mai rar, doar la ocazii. Informeaza-te mai mult si despre efectele adverse, despre partile rele, despre cum dauneaza. Daca vrei sa fii inteligent. Daca nu vrei sa ajungi un betivan cu probleme de familie, probleme mintale, la ficat, la stomac, etc.

| qahta a răspuns (pentru qahta):

Ps: Greseala gramaticala, am vrut sa zic:
Nu e mult daca bei 2 litrii de bere o singura zi.
E mult daca bei 2 litri de bere pe zi.