| Goddessss a întrebat:

E mult dacă mănânc pe zi 2 felii de pâine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Feliile pot fi de franzelă sau de pâine rotundă. Marimea difera.
Tu la care te referi?

| Goddessss explică (pentru darrio2007):

Felii obișnuite gata feliate, pâine integrala

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Goddessss):

Pai doua felii, puii mei... bine, merge si fara piine, dar depinde ce maninci in rest. Eu de exemplu pot fara probleme sa maninc la prinz o ciorba de legume fara piine si un gratar cu salata si eventual o bucata de brinza tot fara piine, dar daca e de piine dimineata, intra lejer 3-4 felii, din care ultima sau ultimele doua cu unt si miere/gem/dulceata. Cred ca la doua-trei felii asta ar trebui sa fie ultima ta grija legata de alimentatie, mai ales daca e neagra/integrala/de secara.

| darrio2007 a răspuns (pentru Goddessss):

Puțin.

| Goddessss explică (pentru GabiDumitrescu):

Well, la nicio supa nu mânanc pâine, excepție ciorba de fasole.
La felul 2 la fel foarte rar, sincera sa fiu nici nu știu la ce.
Faza e ca mănânc destulă pâine la sandwich

| Simpatic a răspuns:

Nu e mult deloc e foarte bine

| mihai69 a răspuns:

Depinde ce pâine e, cum tai feliile... că dacă le tai pe lung, mă tem că e cam mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca stai toata ziua in casa, probabil.

| Drimmero a răspuns:

Deloc, eu mananc o paine pe zi...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mult? Sau te referi mult doar la paine?
Nu, nu este mult. Pana la urma si painea si cartofii (ca exemplu, contin carbohidrati), deci mananci una sau alta. Asa ca poti sa mananci uneori mai multa paine si mai putin restul alimentelor sau invers.

Dar ca raspuns, nu. Nu este mult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, extrem de mult. Daca e piine de doua kile de-aia rotunda si doua felii au vreo 400 de grame, cred ca e mult. Altfel... se poate si fara piine. Depinde mai mult calitatea decat cantitatea. happy

| Goddessss explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma refer la feliile alea gata tăiate, lol

| Celcestietot a răspuns:

Da, "este mult" laughing... normal că nu, ba chiar prea puțin laughing!

| LoveSleep a răspuns:

Dacă le mananci cu 15pulpe de pui si 2 cefe de porc, e mult.

Chestia cu "painea ingrasa" e un mit. Nu exista asa ceva.

| Frank51 a răspuns:

Esti inca la primele faze, nu intelegi diferenta dintre carbohidrati si glucide, de alimentele cu indice glicemic mare si de efectul lor asupra insulinei. Pentru o persoana care face efort fizic moderat, aportul caloric poate proveni din aproape orice sursa, corpul nu va depune nimic daca este stimulat.

| Sofer a răspuns:

Nu e mult.

| Goete a răspuns:

Haha, de franzela taiata in lung si de 3 cm grosime, sau de bagheta taiata in lst si de jumate de milimetru grosime?
Paine alba sau neagra?
Si altceva nimic nu mananci? Si cate kg ai si care calorii consumi zilnic?
Intrebarea ta e cam de genul: E mult daca alimentez 2 litri de motorina pe zi?

| Goddessss explică (pentru Goete):

Well, calorii mănânc undeva la 1400, numai feliile alea de pâine au in jur de 200 de kcal.
Felii gata tăiate, de obicei pâine neagra

| Goete a răspuns (pentru Goddessss):

Well, vamos a ver, 好,
N-as vrea sa fiu in locul tau, sa trebuiasca sa rabd foame si sa mananc cu țârâita. Poate ar trebui mai bine sa faci miscare, dar din 1400 calorii cum sa mai faci miscare...
Numai binewinking

| Goddessss explică (pentru Goete):

Pai atâta e indicat pentru bmi ul meu.
Doara nu as avea 2000 kcal la 1, 53

| Goete a răspuns (pentru Goddessss):

Daca faci miscare e indicat chiar si mai mult. Pentru o viata sedentara care oricum nu e sanatoasa, da, pot fi atatea calorii.

| Werrich a răspuns:

Da, echivaleaza cu a manca 4 meniuri pline de grasime la McDonalds! Nu manca paine deloc!

| aXy99 a răspuns (pentru Werrich):

Glumesti, nu? laughing

| zilog a răspuns:

Am avut o iubita din rusia si când am ajuns la ea pentru ca era foarte saraca si din 100 euro cât avea ea salariu traia ea mama ei sora ei si fratele ei
ei nu mai mâncasera carne in ultimii 5 ani deloc
asa ca dimineata bea doar 1 cana de ceai fara zahar sau paine

la prânz mâncau 2 felii de pâine 1 ardei mare copt si 100 mililitri de vin rosu

si seara beau ceai fără zahăr

si mie pentru ca eram musafir mi-au oferit implus fata de ceea ce mâncau ei 2 cuburi de zahăr dimineață și 2 cuburi de zahăr seara

Apoi am investit eu le-am cumparat 100 Kg vinete
100 Kg ardei copti
12 pui
100 Kg cartofi
100 litir de ulei
10 cartoane de oua
si multe multe alte lucruri

| zilog a răspuns (pentru zilog):

AM UITAT SĂ ÎTI SPUN DE CE ȚÎ-AM SCRIS RĂSPUNSUL ĂȘTA :
pentru că fata avea 175Cm inălțime si avea doar 37Kg

Nu greșesc chiar 37 Kg avea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deloc. continua asa daca vrei sa te mentii

| Pati2500c a răspuns:

Eu mananc 10 paini pe zi laughing)

| AdrianaLacan a răspuns:

Nu e mult. insa daca vrei, poti sa le inlocuiesti cu rondele din orez expandat, sunt bune mai ales pentru chestii de uns pe paine (crema de branza, gem, salata de vinete, salata de icre etc.) sau sunt bune si goale, daca esti la ceva dieta sau vrei sa slabesti si sa renunti o perioada la paine happy

| Goddessss explică (pentru AdrianaLacan):

Nu imi place orezul acela, sincera sa fiu

| Gabster323 a răspuns:

Depinde ce greutate ai daca ai pana in 70 de kg, este ok

| Lucy1995 a răspuns:

Nu