| koool a întrebat:

E normal ca la 1 metru 75 sa ai 65 de kilograme?

fundita la cine ma convinge de raspunsul sau!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vyo_5339 a răspuns:

Este perfect normal si eu am exact asa si am fost la medic si a zis ca este perfect normal pana pe la 20 de ani nu o sa ma mai ingras mult dar pe urma o sa pun pe mine asa ca nu iti face griji o sa vezi ca o sa te ingrasi dupa 20 de ani fundita?

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Depinde si de varsta si sex. Daca este in limitele normale se determina in functie de mai multi indici, ca indicele de masa corporala (BMI), de circumferinta in talie si la gat, de procentul de tesut adipos din organism. Intra pe http://www.mypyramid.gov/ si aici poti vedea daca BMI-ul tau este in limitele normale pentru varsta ta, apoi iti da si recomandari privind dieta. Pentru procentul de tesut adipos sunt aparate care il masoara, poate vezi prin oras voluntari de la sanatatea populatiei, eu ma duc destul de des pe la ei sa vad cum stau.

| Cσσкiє a răspuns:

La băieţi, greutatea ideală este egală cu numărul centimetrilor de la înălţime, adică ar trebui să ai tot 75 de KG, la înălţimea ta.
Dacă erai fată, era perfect!

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Nooo, ai adnu modificat

| Dobitoc a răspuns:

Da, este foarte bine.Nu ai probleme din cauza asta.

| Alecsanndraa a răspuns:

Sa iti explic
la ce inaltime ai trebuie sa ai cu 10 - la kg
gen
1. 50
trebuie sa ai 40 kg
la 1. 60
trebuie sa ai 50 kg
mrg...in jur de
deci tu esti perfect
1. 75
si ai 65 kgwinking

| MihaiPloiesti a răspuns:

Alex normal e daca ai 1 metru 50 sa ai 50 de kg, daca ai un metru 75 sa ai in jur de 75 de kg, eu am un metru 83 si am 85 de kg. Tu esti la limita. bafta

| daniel92 a răspuns:

Bineinteles, doar nu vrei sa fi obez

| Cobra_4343 a răspuns:

E perfect normal... nu e nici o problema. la varste sub 19-20 de ani nu te lua dupa faza cata inaltime atatea kg adica gen 1. 75 75kg... nu e asa deocamdata. dupa ce te opresti din crestere e bine sa ai 1. 80 80kg adica egal dar in timp ce esti in crestere e ok si asa eu am 1. 76 70 kg happy