| anonim_4396 a întrebat:

E normal ca la 12 ani sa am o secretie vaginala transparenta si mirositoare care vine însoțită de mancarimi? Mentionez ca nu mi-a venit ciclul menstrual!
Ar trebui să mă îngrijoreze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cat se poate de normala situatia ca la varsta ta sa existe acea secretie vaginala transparenta care incepe sa apara cu o anumita perioada de timp, uneori chiar cu mai mult de 1 an sau chiar si 2 ani secretie care ''pregateste'' organismul femeii in vederea inceperii procesului menstrual si al procreerii intr-un viitor apropiat dar incert.
Insa este cu totul anormal ca secretia respectiva sa aiba un miros urat/fetid si de asemenea sa provoace mancarime in zona vulvo-vaginala cat si la nivelul labiilor sau intre pliurile labiilor. De obicei in toate cazurile, o de manifestare de natura celei descrise de tine, cel mai probabil poate sa reprezinte urmarea unui dezechilibru aparut in flora vaginala ceea ce provoaca o inmultire a ciupercii Candida albicans existenta in flora vaginala normala. Vaginul din nastere detine si o functie de autocuratare, astfel ca in mucoasa vaginala exista glande speciale si o flora bacteriana specifica ce actioneaza ca un filtru care nu lasa alte microorganisme, bacterii sau virusi sa se dezvolte. Din acest motiv interiorul vaginului NU are nevoie de a fi ''intretinut'' prin spalaturi interne, intime! Spalaturile vaginale se fac numai in caz de nevoie, adica in cazul unor patologii si numai la indicatia medicului ginecolog. Candida albicans este ciuperca ce traieste in mod normal in flora vaginala, alaturi de alte microorganisme cu care formeaza flora vaginala... normala. In anumite situatii insa IMUNITATEA femeii si a mucoasei vaginale scade, ceea ce provoaca aparitia unor dezechilibre ce perturba flora vaginala si in aceste conditii ciuperca Candida albicans se poate inmulti in mod excesiv comparativ cu restul florei vaginale, ceea ce duce la manifestarea bolii ce ii poarta numele de candidoza si provoaca secretii vaginale abundente si mancarimi foarte accentuate. Din acest motiv mama ta ar trebui sa te duca la un laborator de analize medicale pentru a fi prelevata si analizata o proba din secretia vaginala. Si pe urma pe baza rezultatului obtinut sa se poatea stabili tratamentul adecvat de urmat. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Secretia vaginala care ti-a venit este eprfect nromala si foarte sanatoasa. Apare la 12-13 ani la toate fetitele si se termina dupa 50 de ani, cand intra la menopauza.
mancarimiel paar din cauza lipsei igienei locale.
Trebuei sa faci dus zilnic si sa-ti speli pasarica si poponetul, schimband totodata chilotul. In unele zile ale lunii, secretia este mai abundenta, in altele este mai putin abundenta. Nu te speria, ca-i normal asa. trebuie doar sa ai grija sa te speli dimineat si seara si sa schmbi chilotelul. Curand va debuta si menstruatia, asa ca, ai grija sa inveti a te proteja cu tanpoane.
te sfatuiescs a vorbesti cu mama ta, ca sa-ti explice tot ce ai nevoie sa stii.

| 987654312 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos!

| ionelaaa51 a răspuns:

Buna, la vârsta de 14 ani mi-a venit mie
Până să imi vina imi curgea ceva alb pe chiloti, și mirosea... Mi a curs chestia aia câteva luni până să imi vina, așteaptă te la orice