| anonim_4396 a întrebat:

Buna
De 1 saptamana am o secretie vaginala urat mirositoare.
Si mi-a intarzitat ciclul 1 luna.
E normal?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU este foarte normal!

Totuşi, acea secreţie maronie ( brun-roşcat ), CHIAR neînsoţită de acele dureri abdominale ( caracteristice ) POATE prevesti venirea menstruaţiei!

Dar, dacă ai ciclu neregulat, ar mai putea dura chiar şi o săptămână... ( între timp pot apărea şi durerile specifice )!

Dacă, TOTUŞI, acea secreţie maronie/brun-roşcat va persista mai mult de 1-2 săptămâni - sau îşi va schimba caracteristicile ( culoare sau miros ); ori va fi însoţită de dureri ( şi alte simptome ), eventual o secreţie cu miros deranjant, mâncărimi, usturimi, etc. – acestea POT fi semnul unei INFECŢII!

Deoarece spui că este urât mirositoare – consider că, este vorba de o INFECŢIE!

În acest caz RECOMAND să mergi URGENT la un control ginecologic, pentru a-ţi recolta o cultură din secreţia vaginală - iar în urma analizei vei afla EXACT ce infecţie este şi vei primi tratamentul aferent!

Pentru analiza secreţiei respective, e recomandat să nu te speli local ( nici duş ) 1-2 zile înainte. Deci cu o zi înainte NU faci duş/baie şi nu te speli local ( nici cu apă, nici cu alte loţiuni de igienă intimă... ) şi în ziua următoare ( dimineaţa ) te duci la ginecolog ( bine-nţeles, faci o PROGRAMARE întâi, ca să şti în ce zi poţi fi consultată )! O să-ţi ia ( pe o lamelă ) cultură din secreţia respectivă şi o va analiza, apoi o să-ţi dea tratament!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca e vorba de o infectie

| ColaCola a răspuns:

Ciclul poate intarzia din n motive.
Ovare problematice, sarcina, stres.

Secretia vaginala urat mirositoare, daca mai este si abundenta si putin branzoasa poate si candidoza.

Ginecologul este cel mai indicat acum.

| justitiarul a răspuns:

Normal,ca nu e normal! De ginecolog ai auzit? Face minuni!

| axwell15 a răspuns:

Nu este normal. e timpul sa iti introduci axion in vagin.iar daca nu merge asa, fa-ti un ceai din par de ornitorinc.