| Kiki20098 a întrebat:

E normal ca la urocultura sa îmi arate negativ, ca n-am vreo bacterie, in condiția in care eu am usturimi după urinare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Înseamnă că nu e microb.problema poate fi alta.

| Kiki20098 explică (pentru katy):

Care?

| CtinMarian a răspuns (pentru Kiki20098):

Cum a spus colegul @SpaceXplorer mai sus cateva informatii bune!

1.Fa sumar de urina + Urocultura bineinteles intr-un laborator national/international!
2.Mergi la ginecolog poate chiar la doi medici ginecologici pentru ca ai dreptul si la Second Opinion si pe urma compari rezultatele sfatuindu-te in acelasi timp cu un parinte ( MAMA e sfanta) + medic de familie.
3. Dupa gineco si recomandarie lor, Incearca o ecografie Abdomen + Pelvis pentru a exclude eventuala unei suspiciuni de calculi renali. ( pietre/nisip )
4. Consult Urologie dupa ce ai facut punctele 1 si 2 de mai sus.

Sanatate si spor, e cheltuiala da santatea si familia e mai presus de toate!

| Kiki20098 explică (pentru CtinMarian):

La ecograf am fost, n am pietre la rinichi
pe mine ma deranjează la vezica urinară
eu nu mi am început viața sexuală sa merg la ginecolog

| CtinMarian a răspuns (pentru Kiki20098):

La ginecolog nu se merge doar cand se incepe viata sexuala domnisoara ( sunt afectiuni cutante, pe piele care se pot intampla din multi factori externi poate chiar interni! ) bine bine, incearca si o parere la urolog.

| MironMihaela a răspuns:

Proba de urina a fost cred contaminta cand ati recoltat.o...

| exoticbutters a răspuns:

Probabil ca nici nu le-au prelucrat la laborator, se intampla des. Reia urocultura in alta locatie

| SpaceXplorer a răspuns:

Daca nu au incurcat aia probele, atunci problemele sunt la vezica, sau ai uretrita. Piatra la rinichi poate fi o cauza, sau de la produsele de igiena pe care le folosesti, poate esti alergica la unul din acele produse. Oricum... Imi aduc aminte de tine pentru CA am raspuns ieri la intrebarea cu antibioticele. Se pare CA ai intr-adevar probleme. Sincer, trebuie un control amanuntit. Daca ai uretrita atunci SA nu uiti SA mentionezi doctorului acele antibiotice care iti Creaza reactii adverse.