| Laura10000 a întrebat:

De aproximativ două săptămâni mă confrunt cu o infecție urinară ( sau cel puțin asta cred ca e deoarece am usturimi în timpul și după urinare si simt nevoia frecventă de a merge la toaletă ) Am luat timp de 3 zile Cuminol si mi -a trecut, după care a urmat un contact sexual neprotejat, în urma acestuia reapărând simptomele, dar de această dată putin mai puternice. Am stat in ceai de mușețel, medicamente nu am mai luat, iar după 4-5 zile părea că mă vindec, desi mergeam destul de des la toaletă. Apoi a urmat un alt contact sexual, după contact am urinat pentru a elimina orice bacterie ce putea ajunge in uretră ( precizez că am făcut sex anal si vaginal neprotejat ) Totul părea normal, nu aveam usturimi la urinare, însă a doua zi totul s-a reluat de la capăt. Am început sa simt usturimi destul de puternice si nevoia de a merge frecvent la baie este nelipsită. Va rog ajutati-mă, in mod normal o infectie urinara ar trebui sa treacă, nu să reapară in mod constant. Se poate să fie din vina sexului? Sunt foarte îngrijorată si este foarte inconfortabila această problemă. Ce tratament ar trebui să urmez? Este oare ceva grav?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur si indubitabil in urma sexului anal neprotejat, pe penisul partenerului tau au ramas "jdemii" de bacterii care au fost transferati direct in vagin provocand o infectie bacteriana atat a vaginului cat si a tractului uretral. Probabil ca este vorba de candidoza vaginala care este o infectie produsa de inmultirea exagerata a unei ciuperci, Candida Albicans. Ea este prezenta in mod natural in cavitatea bucala, in tubul digestiv, pe piele si in vagin, alaturi de o serie de alte bacterii benefice organismului. Candidoza este cea mai comuna si frecventa infectie vaginala si apare din cauza modificarii florei vaginale. Atunci cand echilibrul florei vaginale este perturbat, poate aparea o supradezvoltare a ciupercii Candida Albicans. Afectiunea apare in urma modificarii florei vaginale ceea ce se poate produce din cauza clorului din apa, a transpiratiei sau a materialului existent in costumului de baie. Daca mancarimile si senzatiile de arsura se resimt atat la nivelul vaginului, cat si la nivelul labiilor si daca ti-a aparut si un miros neplacut ar fi indicat sa mergi sa-ti faca o analiza a secretiei scurse din vagin. Infectia (daca intr-adevar este vorba de candidoza) poate fi tratata cu medicamente antifungice, care pot fi aplicate local, pe labii, in jurul vaginului, fie administrate oral. Dar daca este vorba de o infectie mixta si cu un alt agent patogen, adus din anus, este necesar un tratament combinat. Din acest motiv este foarte important sa fii vazuta de un medic ginecolog pentru ca acest tratament sa se realizeze dupa o indrumare medicala, deoarece sunt si alte tipuri de afectiuni ce pot avea simptome asemanatoare candidozei. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Infectia urinara reapare. Mai ales cand nu astepti sa se vindece complet. Exista o crema vaginala Gynofort. Te duci la medic si vezi ce iti prescrie, iar daca ti-o prescrie pe aceasta o mai poti repeta eventual daca infectia reapare. (neaparat intrebi medicul). Aceasta crema vaginala este doza unica, si trebuie sa nu te speli inauntru pana nu se duce singura. Nu trebuie sa ai contact sexual pana nu te vindeci complet. De asemenea, medicul o sa ii prescrie si partenerului tau niste pastile, pentru ca nu e de ajuns sa iei doar tu, apoi sa reapara infectie de la el.

| Oana92 a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Gynofort e pentru candida, nu pentru infectiile urinare.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Oana92):

Tot infectie este. corbulalbrosu a explicat mai detaliat. Daca nu a fost la medic poate ca nu stie exact ce are. Eu asta am indrumat-o sa faca, sa mearga la medic.

| seth2016 a răspuns:

Decat sa te ingrijorezi atat mai bine ai merge la medic.

Dar iti poti si pierde timpul pe aici. Poate urmatoarea intrebare va fi cum sa rezolvi incontinenta urinara in urma unei infectii tratata dupa ureche.