| anonim_4396 a întrebat:

E normal daca inchizi un ochi, tot ce vezi se muta putin mai in dreapta, si daca il inchizi pe celalat se muta putin mai in stanga?
E super ciudat sa explic, stiu ca asa mi se intampla de cand eram foarte mic, dar acum mi se pare ciudat si sunt curios daca asa e normal sau am eu o problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Este un fenomen normal. Fiecare ochi are o anume raza în care privești, un unghi de percepție, iar ceea ce vezi cu ambii ochi este o îmbinare a celor doua.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E ceva normal. Gandeste-te la distanta dintre ochii tai. Difera unghiul din care privesti.

| iDarkness a răspuns:

Nu, nu e normal sa se intample asa ceva. Iti recomand sa faci o vizita la oftalmolog. In momentul asta am incercat sa fac ca si tine, am inchis un ochi si la mine nu apare problema ta.

| Ineys a răspuns (pentru iDarkness):

La tine cred ca este o problema. Asa functioneaza ochii. Trebuie sa se miste imaginea datorita unghiului din care privesti.
Mai incearca odata si fi atent. Focuseaza-te pe un singur obiect cand faci asta.

| LzzD a răspuns:

Este normal lucrul acesta, cu cat obiectul este mai aproape, se mișcă mai mult, cu cat este mai departe, mai putin: PARALAXĂ se numeste.

| wholePrize1 a răspuns:

Hei! Funda daca vrei!
Nu stiu daca este normal. Ar trebui sa faci cateva teste, gen...ia un pix si puneti-l in fata. Daca este asa cum spui tu, atunci ar trebui sa iti faci un consult oftalmologic.
Succes!
ANAUNICORN11

| Rossie05 a răspuns:

Este complet normal. Ochii sunt in pozitii diferite asa ca vedem din 'locuri' diferite cand avem numai unul deschis.