| Abonym a întrebat:

E normal sa ai spasme musculare fara sa faci nimic?
Conteaza si kg daca devin mai dese spasmele?
Spasmele musculare pot veni de la orice varsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spasmele musculare sunt cauzate de lipsa de minerale (calciu si magneziu) din organism, precum si de lipsa de antrenament a muschilor.

Problema este frecventa la fete si femei intre 14-40 ani, mai ales la cele care nu consuma lapte si produse lactate si fructe negre.

| aXy99 a răspuns:

Salut. Nu e tocmai normal, dar nu e nici grav. Probabil ai lipsa de vitamine si minerale. Probabil carenta de magneziu si/sau calciu.

| Abonym explică (pentru aXy99):

Am lipsa de calciu, chiar multa.

| aXy99 a răspuns (pentru Abonym):

Consuma mai mult lapte, ia un supliment cu Ca si D3 (pentru a si fixa calciul de oase si muschi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu am cand sunt obosita, nedormita etc.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Care grupa de muschi te deranjeaza mai exact?

| Abonym explică (pentru UnTipObisnuit):

De la picioare

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Abonym):

Poate este din cauza ca ai inceput sa alergi/mergi mai repede.

Sau ai o noua rutina ce te face sa mergi mai mult decat o faci in general, iar muschii nu sunt obisnuiti.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Lipsa de calciu, magneziu si zinc.

| Romeo777 a răspuns:

Da! Spasmele post sa apara la orice varsta dar, apar mai des din cauza stresului si a grijilor fata de anumite lucruri