| Ava1231 a întrebat:

E normal sa creasca pulsul cand am febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Tensiunea da, da' pulsul ba. Ai făcut tu ceva de ți-o crescut pulsulhee hee

| Floridori a răspuns:

Nu numai atunci cand ai febra, dar in general, chiar si in lipsa ei, atunci cand exista o infectie virala, bacteriana, pulsul tinde sa creasca.
Si da, este normal ca pulsul sa fie mai crescut atunci cand ai febra, mai ales daca vorbim de un agent patogen de origine virala ca si factor declansant al febrei.

In schimb, tensiunea se poate modifica, sau poate ramane constanta in functie de mai multi factori.

| Ava1231 explică (pentru Floridori):

M am vaccinat ieri cu j&j si de azi noapte am inceput sa am febra si sa am pulsul 90-100 batai/min. Febra mi-a mai trecut dar pulsul tot asa...
E grav oare?

| Floridori a răspuns (pentru Ava1231):

Luand in calcul faptul ca J&J are la baza vectorul viral, corpul poate reactiona la fel ca in cazul infectarii propriu-zise insa pe termen mult mai scurt, iar reactiile adverse fiind minime comparativ cu simptomele infectarii cu virusul.

Pulsul, chiar daca poate este mai ridicat decat in mod normal in cazul tau, se mentine in limite cat se poate de normale.
Din punctul meu de vedere, nu este nimic grav, fiind doar efecte adverse ale vaccinului, dar gravitatea este reprezentata de intensitatea si durata simptomelor. Daca vorbim de febra usoara si o stare generala relativ buna, atunci nu ar trebui sa te ingrijorezi, mai ales daca spui ca febra a mai trecut. Pulsul este mai mult decat ok in conditiile astea.

Daca vezi ca simptomele persista, ai febra mare, stari de ameteala, voma etc, atunci ar fi bine sa ceri sfatul medicului tau in mod direct, sau daca situatia ar fi cu adevarat serioasa, sa te prezinti la urgente.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu cred. Am avut febra si mi-a crescut pulsul doar la inceputul ei.

| Ava1231 explică (pentru blairelovesmusic):

Pai si nu tot ti a crescut?

| blairelovesmusic a răspuns (pentru Ava1231):

Pulsul rapid a durat doar cateva minute, apoi s-a oprit si am simtit ca ma doare si mai tare capul. Durerea asta a durat tot cateva minute, febra devenind mai slaba. Eu fac sport rareori dar nu mananc des mancare fast-food. Am 70 de kilograme.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu stiu, din pacate. Poate nu ai o conditie fizica normala (nu faci sport) sau mananci des mancare fast food.

| badpanda a răspuns:

Creste de la frica.

| Feri5 a răspuns:

Nu. Se menține!

În general, poate fi vorba de hipertensiune arterială (creșterea tensiunii sistolice).