| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

E normal sa imi cada in jur de 20 fire de par din cap cand ma spal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Da, 20 de fire e normal. 20 de fire nu înseamnă nimic pentru cantitatea de păr normală pe care o are în cap un om.

| aXy99 a răspuns:

Sunt perioade in care iti cade mai mult par decat de obicei. As putea spune ca e normal. Daca ti se intampla de mult timp, ai putea vizita un doctor.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Doar atâtea? Consideră că e o nimic toată. De obicei e din cauză că se usucă rădăcina. Eu dacă fac un test îmi scot 50-100 de fire doar cât dau cu mâna prin păr în mod repetat, dar tot nu rămân chel laughing

| nicusor222 a răspuns:

Da si nu prea. Pune mana de cumpara "Ulei de ricin". E deosebit pentru par si gene sa iti creasca lungi daca te incanta.winking

| DannyR0 a răspuns:

In medie unui om ii cad 50 de fire de par pe zi, deci stai linistit. Sa nu mai zic ca scalpul unui adult are peste 100.000 de fire de par. Totusi daca observi ca ai inceput de calvitie(chelie) iti recomand un control la dermatolog.

Răspuns utilizator avertizat
| BobocNicolas1995 a răspuns:

Da, nu este nici o problema, nu ti se intampla nimic!
Mi s-a intamplat si mie dar dupa ceva timp s-a potolit, incearca sa faci mai putine dusuri pe cap pentru o luna, fa odata sau de doua ori pe saptamana, Stiu ca e putin dar 20 de fire sunt multe!

| SnoySenpai a răspuns (pentru BobocNicolas1995):

Nu chiar, la un om obișnuit îi cad pe zi 100 de fire de par

| GavrilGabriel1999 a răspuns:

Salutare! Aici depinde de sănătatea firului de par, încearcă să eviţi şamponarea excesivă, poate fi şi din cauza mătreti. Încearcă un şampon foarte bun în funcţie de părul tău.