| Bishop a întrebat:

E normal sa n-ai pofta de mancare cand ai insolatie? Si sa te ia ametela si sa ti se infnde urechile dintr-o data? Si ce poti face daca n-ai pofta de mancare? Ca dupa ce ca nu poti sta pe spate de durere ti se poate face si rau daca nu mananci...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Este absolut normal să ai stările de amețeală,lipsa poftei de mâncare,înfundarea urechilor.
Chiar dacă nu ai poftă de mâncare trebuie să mănânci măcar fructe sau niște pâine prăjită cu brânză. Dacă nu mănânci starea se va agrava și vei ajunge anemic. Mănâncă forțat, chiar dacă vomiți.
Ia și o pastilă de metroclocamid sau nospa, în caz că vomiți.
Mănâncă ceva bogat în proteine ca să îți întărească sistemul imunitar.
Sper să te ajute sfaturile mele.

Baftă!

mira
| mira a răspuns:

Ceaiuri cu lamaie.Pentru mancare da deocamdata curs poftelor.Mananca numai ce simti ca iti face placere, fara a abuza totusi.

| AliceIDK a răspuns:

Da, este foarte normal. simti ca totul se invarte in jurul tau, ca nu poti face nimic.Bea multe lichide ca sa nu treci prin aceasta "stare". Sa stai cu o sapca pe cap cand esti afara si e foarte cald. Cand eu am avut asa ceva am luat un nurofen, am baut un suc ( nu conteaza ce fel de ) si m-am culcat. Cand m-am trezit eram aproape foarte bine, dar nici chiar sa ma dau peste cap ...As zice ca 95 % din mine era sanatoasa, restul 5 % nu prea. Daca dupa somn ti se face iar rau atunci te satuiessc sa bei ceai, sa iti pui o compresa cu apa rece pe fata... Te kiss

| Sophie90 a răspuns:

Da eu am facut insolatie si nu aveam chef de minic...dar trebuie sa te hidratezi, asta inseamna ca trebuie sa bei foarte multe lichide si sa te dai cu creme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa bei multe lichide si, daca tin eu bine minte, ceaiul de papadie este indicat cand ai insolatie. Cu putina miere si lamaie, de preferat.

Si de mancat, incearca sa mananci paine prajita cu branza putin sarata (telemea), dar nu de-aia zemoasa, ci seaca.

| madutza2468 a răspuns:

Bea multe lichide, iti sugerez sa te dai cu iaurt pe piele ca sa nu te mai usture.in legatura cu intrebarea ta, cred ca este normal pentru ca si eu am patit la fel ca tine.