| Réamonn a întrebat:

Am apendicita?
De 2 saptamani incoace, in apropiere de buric, simt o...nu stiu daca sa ii zic durere, un discomfort, iar in spate, cand il indrept bine, simt o durere mica.Mentionez ca restul de simptome nu le am: scaunul este normal, pofta de mancare am, greata nu mi-a fost, atunci cand ridic genunchiul la piept nu simt absolut nimic, dar totusi, sunt putin ingrijorat.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu ai apendicita. Apendicita ajunge la peritonita in maxim 3-4 zile de la prima jena. mai degraba ai facut o miscare gresita sau esti prea sedentar si te doare coloana din cauza slabirii muschilor ei.

| Gabitzu246 a răspuns (pentru Brigaela):

Ma scuzati dar apendicita este de 2 feluri cronica si acuta la apendicita acuta in evident cum ati spus si dumneavoastra in 3-4 zile se ajunge la peritonita dar in apendicita cronica este mai complicat aceasta poate sa te tine de la 2 - 3 luni la 2 ani apendicita cronica am avut eu, dar aceasta persoana mai degraba cred ca are intestin iritabil sau giardia cum am mentionat

| Brigaela a răspuns (pentru Gabitzu246):

Nu este adevarat. NU exista apendicita cronica. Este un termen aiurea folosit de chirurgi pentru a explica niste dureri provocate de un apendice prost situat si mai lung, care se irita des. Dar NU are semne de inflamatie cronica.

| Gabitzu246 a răspuns (pentru Brigaela):

Mie asa mi-a spus domn doctor inainte sa ma opereze acum nu stiu ce sa cred.

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu prea cred ca aia este o apendicita dupa parerea mea cred ca ai ori intestin iritabil ori giardia dar nu ti-ar strica niste analize numa asa ca sa fii sigur, nu prea as vrea sa te sperii s-ar putea sa fie si un inceput de apendicita dar este mai rar intalnit la o asa perioada de 2 saptamani