| Gigicapitica a întrebat:

E posibil ca după o anestezie generală să nu te mai trezești? Dacă da, ce ar putea provoca asta?

P.s. nu urmează să fac vreo operație care să necesite anestezie, sunt doar curioasă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai sansele sunt mici dar sunt, au existat destule cazuri.
Este logic ca inima se opreste si de acolo survine decesul pacientului in urma anesteziei.
Dar cred ca acest lucru se intampla doar la persoanele care au probleme grave cu inima si/sau au alte probleme medicale, asa zise complicatii, care cumulate duc la deces in urma anesteziei totale.
Ca sa intelegi mai bine trebuie sa intelegi ce este anestezia totala, citeste acest lucru si vei intelege :
https://www.teodorbuliga.ro/tag/ce-este-anestezia-generala

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar sunt cazuri foarte rare.

| Donsavas a răspuns:

Exista posibilitatea asta dar nu din cauza anesteziei, din cauza bolii de care suferi, în caz in care e o boala gravă si implica acest risc.

| Bizon95 a răspuns:

Da, posibil este
gandeste-te ca sunt doctori care sunt specializati si fac NUMAI anestezie, nu se ocupa cu nimic altceva, iar in timpul operatiei sunt in sala si monitorizeaza pacientul ca sa nu iasa din anestezie in mijlocul operatiei (e posibil)
insa asta e realitatea, e un risc, dar fara anestezie nu poti sa faci operatie, iar operatie nu faci decat daca ai o nevoie... MARE!