| Sebastian1236882 a întrebat:

E rau daca beau 3 litri de alcool pe luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte-foarte rau, mai ales ca ai numai 14-15 anisori si ficatul tau poate sa faca soc alcoolic ori sa ajungi in coma alcoolica la spital, si sa mori.

| Violleta2022 a răspuns:

Consumul de alcool este strict interzis in cazul minorilor din cauza efectelor alcoolului asupra sanatatii fizice si psihice a acestora. Spre deosebire de adulti, minorii sunt mai vulnerabili si nu tolereaza la fel de bine alcoolul, dat fiind ca atat organismul lor, cat si psihicul sunt in dezvoltare.

Consumul de alcool ocazional sau mai rau, cel excesiv, pot avea consecinte grave pe termen scurt si lung asupra minorilor. Mai mult, diverse studii au aratat ca, in cazul minorilor, consumul de alcool, chiar si in cantitati mici, creste riscul de dependenta. Daca varsta de consum initial este 14 ani, riscul sa se dezvolte o dependenta de alcool este de 4-5 ori mai mare, decat daca varsta de consum initial este 19 ani.

Ia de citeste:
https://totuldespremame.ro/......vada-cum-e

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu îți pasă de viața ta, e chiar foarte bine. Poți să îți cumperi loc de veci.

| Sophieka a răspuns (pentru sadrian46):

Haios si la obiect.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca sunt 3 litri de alcool pur, e mult.
Daca sunt 3 litri de bere, e ok, sunt doar 6 beri.
3 litri de vin inseamna 20 de pahare de 150ml, ceea ce se spune ca e recomandat inainte/in timpul mesei, deci e ok.
Dar 3 litri de alcool pur ar insemna undeva la 120 de beri/60 litri de bere, sau 24 de litri de vin/160 de pahare. O medie ar fi de 4 beri sau 5-6 pahare de vin pe zi, ceea ce e deja prea mult pentru oricine. E doza de alcoolic, si nu poti participa la multe activitati importante (condus, munca).

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, e de rău.

| Sophieka a răspuns:

Pentru ce sa bei? Si ti-ai fixat si 3 litrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alcoolul e toxic si se vinde la liber[ca tutunul, zaharul alb, fornetti-omega3, cum de ce? ca sa nu iesim in stada ca minerii inarmati cu pene de paun], si in functie de cat bei are efecte, dar de vrei efecte rapide
[orbu gainii sau deces permanent] poti merge pe
alcool izopropilic sau alcool tehnic.
Ce zici e bine?

| MorcovMajestic a răspuns:

Pentru mine suna mult acum depinde ce bei, cum bei, cand bei
Ce inseamna alcool? Bere nu e mult, alcool tare e mult

| Gândesclarece a răspuns:

Nu, eu am 2L de noroc

| sadrian46 a răspuns (pentru Gândesclarece):

2 l de noroc, adică de bere Noroc, fac în total 100 ml de alcool. E bună și berea. Numai să te ții de ea.

| Silviullet a răspuns:

Depinde ce fel de alcool, depinde si de organismul tau cat poate duce.

| davidadrianvladut1 a răspuns:

Da e rău

| Mela1000 a răspuns:

Da, e foarte rău!